04.12.2014, 00:04 311

YAS GÜNLERİ HESAPLAŞMA GÜNLERİ OLMALIDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bugün dünyada bağımsızlığını kazanmış tüm ülkelerde bir kurtuluş önderi vardır. Bizim Türkiye Cumhuriyeti tarihimizde de dünyaca değeri bilinen bir önderimiz oldu. O ölümsüz insanımız 10 Kasım 1938 günü aramızdan saat 9’u 5 geçe ayrıldı. O günden beri 10 Kasım gününü yas günü kabul ettik. Önder Atatürk’ü andık. Geleceğimizi de açılan aydınlık yolda sürdürdük ve sürdürüyoruz. Bugün 76. yılı yaşadık, 77. yıla adım attık.
Dünyada her ülkede;
-Üzerinde titrenen,
-Son derece sevilen,
-Çok sayılan insanlar vardır. Bizim için de bu büyüğümüz Atatürk’tür.
Her 10 Kasım’da saat 9.05 (dokuzu beş geçe) bu milli önderi sirenler, kornalar sesiyle ayakta selamlıyoruz. Niçin? “Nur içinde yatsın” diye!
Bugüne dek 10 Kasımları bir “yas” günü olarak kutladık. 7 yıldır bir köyde yaşıyorum. Ortak bir görüş var. Onun adı;
“10 Kasımlar hesaplaşma günü olmalıdır” diyorlar. Ben de bir yazar olarak bu ortak görüşe sahip çıkılmasını diliyorum. Şöyle ki:
-Bugün ülkemizde herkes okuyarak toplumun her katmanında bir yerlere kadar geldik. İçimizden bazıları, geçmişimizi yanlış okumaya başladı. Aynı kandan meydana geldiğimiz için bugünleri bize yaşatanlara karşı sonsuz bir şükran borcumuz vardır. Tarihte Türkler vefalılık için örnek gösterildiklerinden bizler de vefalı olmak zorundayız.
-Bir vatan üzerinde yaşıyoruz. Bu vatanın taşına toprağına, her şeyine sahip olmak boynumuzun borcudur.
-Bu vatanın yeraltı, yerüstü zenginlikleri var. Bunların tümüne geleceğimiz için sonuna kadar sahip çıkacağımız bilinmelidir.
-Uus kavramını bırakıp başka kavramların ardından gidersek, bu ülkeye sahip olmak isteyenlere bu fırsatı vermemiz gerekir.
-Ulusumuzu oluşturan her bireyin inancı kendisine aittir. İnançları politikaya soktuğumuz an ülkenin parçalanabileceğini asla unutmamız bir yaşama borcudur.
-Ülkemizdeki farklılıklar bizim ortak zenginliğimizdir. Ortak zenginliklere sahip çıkmak ta her bireyin bir insanlık görevidir.
Fazla derine dalmadan 6 görüşü sergileyiverdik. Sizler bunları çoğaltabilirsiniz. Bu çabayı her vatandaşımızdan beklemek birbirimizi daha çok tanımaya, sevmeye, saymaya yöneltir. Yeter ki, her 10 Kasımlarda hesap verebilmek için bunu yas günü değil, eyleme geçiş olarak alalım, ülkemizi gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarabilelim! Çünkü nöbette bizler varız!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@