05.02.2014, 00:09 322

YARIYIL DİNLENCESİNİN TARAFLARA YÜKLEDİKLERİ -2-

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2.Öğrencileri ilgilendirenler:
Her öğrenci, ailenin en önemli canlı varlığıdır. Her ana ve baba kendisini yavrusuna bağlar. Onu en iyi öğretmenler, en iyi kitaplar, en beğenilen okullarda okumalarını isterler. Her fedakarlığa katlanabilirler. Bu nedenle her öğrenci ana ve babasının, aile büyüklerinin bir deneyimleriyle kendilerinden üstün olduklarına inanmış olmaları beklenir. Kendisine verilen karneyi anlamında anlamalarını bekler. Kendisinden şunlar beklenir:
*Yırıtatil süresince dinleneceğim, gerektiği kadar uyuyacağım. Her gün gezeceğim, arkadaşlarımı göreceğim, yediğim şeyleri özenle seçeceğim demeli ve uygulamalıdır.
*Kentlerde gezerken trafik kurallarına aynen uymaya çalışmalıdır. Yasaklardan uzak kalmayı bilmeleri gerekir.
*Yarıyıl tatillerinde zayıf olduğu dersleri kitaplardan özenle tekrar etmelidir.
*Fırsat buldukça kütüphanelere gitmeli, her gün en az beş sayfalık kısa yazılar okumayı bilinçli olarak yapabilmelidir. Çünkü okumak alışkanlık değildir, bir insanın kendisini bilinçli olarak okumaya yöneltmesidir.
*Matematik derslerinde başarısız olan öğrenciler; yardımcı ders kitaplarından, gerekirse yardımcı öğretmen bulma yolunu seçmelidir.
*Her öğrencinin başarısı, ana ve babayı sevindirir ama başarısızlığı yalnız kendisini ilgilendirir gerçeğini bilmesi gerekir.
*Cep telefonu, bilgisayarın bir mikrodalgayla çalıştığını bilmesi, onların tutsağı olmamaya çalıması sağlığı için şarttır.
*Her öğrenci, bir başkasını kıskanıp onunla yarışa girmemeli, her zaman kendisini aşmaya çalışmayı amaç edinmelidir.
*Her öğrenci, yetişkinlerin bir deneyim üstünlüğü olduğunu bilmeli, onlara saygılı davranmaya çalışmalıdır.
3.Okul yönetimi ve öğretmenlere düşenler:
Okul yönetimi:
Okul; müdürü, müdür yardımcısı ve hizmetlileri ile bir kurumdur. Yönetmeliklere göre hareket eder. Her çalışmayı bilgisayarla yapar. Denetleyenlere, velilere her konuda yardım sunar. Daha açıkçası onlar kendilerini görevlerine adayan insanlardır.
Öğretmenler:
Her öğretmen bir değerdir. Görevinin kutsal olduğunu bilir. Kendisini mesleğine adar. Öğrencilerini elindeki olanaklara göre en üstün düzeyde yerine getirmeyi amaçlar. Bilgisiyle bilimsel olarak çalışır. 21. yüzyılın tüm teknolojisinden yararlanır. Öğrencilerinin başarısıyla mutlu olur. Onların başarısızlığını görünce onun tedbirlerini kendisini o işe adayarak alır. Kimseden övgü beklemez. Öğrencilerinin hayattaki başarılarıyla mutlu olmayı bilen insanlardır. Öğretmenler, öğretmeyi bilen bir sanatkardırlar. Toplumlar da onları öyle kabul eder.
Bu yazımla eğitim-öğretimle uğraşan herkese sevgi ve saygı duyduğumu ifade eder, tümüne sağlıklı günler dilerim.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@