04.02.2014, 22:53 296

YARIYIL DİNLENCESİNİN TARAFLARA YÜKLEDİKLERİ -1-

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2013-2014 öğretim yılının birinci karne dönemi 24.12.2014 Cuma günü sona erdi. Ülkemizde 17 milyon öğrenci karnelerini aldı. Her karne ile şunları öğrendik:
-Yavrumuzun okuduğu dersleri tanıdık.
-Velisi olduğumuz çocuğumuzun birinci kanaat dönemindeki başarısını not olarak öğrenmiş olduk.
-Yavrumuzun okula özürlü ve özürsüz devam durumunu öğrendik.
-Sınıf öğretmeninin yavrumuz hakkında yaptığı tasbiti de öğrenmiş olduk. Bu karnenin taraflara yüklediklerini düşünmeye başladık. Bunları da şöylece açıklama gereği duyduk:
1.Ana ve babalara (velilere) düşenler.
2.Öğrencileri ilgilendirenler.
3.Okul yönetimi ile öğretmenlere düşenler, dedik, buna ait görüşleri şöylece sıralayıverdik:
1.Ana ve babalara (velilere) düşenler:
*Her ana-baba-veli karneyi görünce yavrumuza aşırı tepki göstermemelidir. Ne söyleyeceğini kırk kez düşündükten sonra bağırmadan, çağırmadan sakince söylemeyi bilmelidir. Çünkü bu karne, çocuğunuz kadar sizin de sayılır. Amaç kusurlu bulmak olmamalı, paylaşmayı amaç olarak almalıdır.
*Ana-baba (veli) bir araya gelince karne üzerinde konuşmayı yavrunuza bırakmalıdır. Yavrum bu karne hakkında konşumanı sizden bekliyoruz denilmelidir. Yavrunuzun sözü kesilmemeli, konuşması teşvik edilmelidir.
*Ana-baba-veli, karneyi bir başlangıç olarak almalı, son olmadığını unutmamalıdır. Hemen kendilerini sorguya çekmeleri bir yerinde hareket olur. Çünkü yavrumuzla yeteri kadar ilgilendik mi? Öğretmenleriyle görüştük mü? Diye bir özeleştiri yapmalarında çok büyük ve olumluluk vardır.
*Ana-baba-veli ya da ailedeki büyüklerden biri;
-Bu nasıl bir karne?
-Bu ne rezalet?
-Herşeyini tamamladık, bu karne böyle mi olmalıydı denilmemelidir. Uyumlu, olumlu hareket edilmeli, yavrumuzla birlikte çözüm yolu bulunmalı, gerekirse yardımcı öğretmen teminine kadar çare aranmalıdır.
*Karne ile verilen yarı tatilde öğrencinin neler yapması gerektiğini onunla söyleşide bulunarak tespit edilmesi en uyumlu çözüm yoludur. Yavrumuza bu tatil döneminde dinlenmesi, gezmesi, bisiklete binmesi, hatta aşırı olmamak şartıyla bilgisayarla ilgilenmesine izin verilmelidir.
*Her ana-baba-veli, velisi olan çocuğunu kendisinin bir kopyası olaak almamalı, onun kendilerinden, geçmişlerinden gelen genlere bağlı yepyeni bir varlık olduğunu kabul edebilmelidir.
*Ortaokul ve lisede okuyan öğrencilerin okula devamı kesinlikle ana-baba-velilerce takip edilmelidir. Her kayıp saat, bir fırsatın kaçırılması demek olur.
*Ana-baba-veli, çocuklarının sevgi ortamında okuyabileceklerine, başarılı sayılabileceklerine kendileri inandırmak için bu sevgi ortamını yaşatmakla mükelleftirler.
*İlkokullarda cep telefonunu yavrularınıza almamaya gayret ediniz. Ortaokul öğrencilerine de mecbur kaldıkça kullanmaları öğretilmelidir. Ortaokul ve lise öğrencilerine mikrodalganın zararları öğretilmeli, aşırılığa gidilmemesi yavrularımıza özenle anlatılmalıdır. (Sürecek)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@