Ülkemizde en kolay sağlanan gelirin arazi rantı olduğunu ve bu yüzden verimli tarım arazilerinin ranta kurban edildiğini herkes bilir. AKP döneminde bu konularda belediyelere çok geniş haklar verildi.

Bu hakların uzmanların vereceği kararlara göre kısıtlanması bence vatani bir görevdir.

Doğa zenginliği ve güzelliği bakımından yurdumuzun ender ilçelerinden birisi olan şirin Osmancık'ta yapılan yanlışlıklar saymakla bitmez. Ben bu yanlışlıkların birkaçına kısaca değinmek istiyorum.

Örneğin;

Toprak sanayii ve İstanbul- Karadeniz karayolu, Osmancık bağlarını ve birinci derecede tarım arazisi olan güzel toprakları harap etmiştir.

Aklıselimle asla bağdaşmayacak şekilde, bu mümbit topraklarda iskâna izin verilmiştir. Oysa ilçenin kuzey taraflarında, kıraç, taşlık ve kayalıklar gerek karayolu, gerek iskân alanı olarak seçilmiş olsaydı; Osmancık ekonomisi bile bu gün çok farklı bir çizgide olabilirdi.

Geçmişte yapılan hatalı uygulamaları geçelim. Yeni yapılan Osmancık Devlet Hastanesi’nin Türkiye'nin en işlek karayollarından birinin üzerine yapılmasına ne diyelim? O yoğun trafiğin verdiği ses ve diğer kirliliklerin içine halkın sağlığına hizmet verecek bir hastane inşa etmeyi bu gün en gelişmemiş Afrika ülkelerinde bile yapmazlar. Bu hastane üç beş km uzaklıkta, hastanenin kuzeyindeki sırtlara kurulabilirdi. Kurulacak hastanenin yanına yapılacak çeşitli parklar, piknik yerleri, yüzme havuzları ve spor tesisleri ilçemizin kaderini değiştirebilirdi. Kale ile hastane ve bu tesisler yanına kurulacak teleferik hattının elektriğini bu günkü teknoloji ile her iki tarafa kurulacak güneş enerjisi panelleri ile sağlamak çok kolay. Bu iş halkımıza iyi anlatılırsa katkıda bulunacak çok hayırsever vatandaşımız da çıkacaktır. Şahsen ben onlardan birisi olabilirim.

İlçemizde ve ilimizde yayın balığı avcılığı katliam derecesinde yapılıyor. Yayın balığı, izin verilirse 100 kiloların üzerine çıkıyor. Ben İznik gölünde 150 kilo ağırlıkta yayın balığını gördüm. Kızılırmak üzerinde yapılan barajda ve ırmakta yetişen bu leziz, etli, kılçıksız balığın yasadışı yöntemlerle yakalanması, benim görüşlerime göre vatana ihanetten farksızdır

Bir modern ülkede olsa, bu yazıyı suç duyurusu kabul eden ilgililer soruşturma açarlar. Bu konuyu daha önce yazdığım bir yazımda işlemiştim.

Her şeyin en güzeli güzel yurdumuz ve halkımız için olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner155