31.08.2018, 00:27 218

YANDIĞINDAN BERİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ AĞICI KONAĞI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki iki yazımda, Çorum turizmi için önemli birer yapı olan Velipaşa Hanı ve Güpür Hamamı ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmıştım. İnşallah Kurban Bayramı’nın hareketliliğine rağmen bu yazılarım yetkililerin eline ulaşmıştır.

Bu yazımda ise kaderine terk edilmiş bulunan bir ev(konak) hakkında tespitlerimi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

16 Mayıs 2018 tarihinde, babamın vefatının altmışıncı yılı nedeniyle Hanoğlu Konağı’nda ailece bir araya gelerek, babam da dahil tüm ailemizin kaybettiğimiz fertlerini dualarımızla andık. Buradan ayrılırken, yolun karşı tarafında bulunan Adnan Ağıcı’nın babası Mahmut Ağıcı’ya ait yanmış evin hali ve görünüşü beni çok etkiledi ve üzdü.

Yangın geçiren konağın önden ve arkadan görünüşü…

Akrabamız Mehmet Hanoğlu’na, kendilerinin ihya ederek Çorum’a kazandırdıkları tesisin karşısındaki yarısı yanmış evin neden uzun yıllardan beri böyle durduğunu sordum. Mehmet, Valiliğin bir müddet önce bu binayı satın alıp restore etmeye karar verdiğini, fakat fiyat hususunda mirasçılarla anlaşamadıklarını söyledi.

Bu binanın, Güpür Hamamı gibi, kaderine terk edilip bırakılmasına, Çorum’un turizm varlıklarının bir bir yok olması nedeniyle üzüntüyle baktım. Valiliğimiz ve gereğinde Belediyemizce yeniden satın alma girişiminin başlatılarak binanın kurtarılmasının gerekli olduğunu düşündüm.

Çorum’a gelen turist sayısının yıllar içinde giderek düşmesi Çorum’un turistler açısından fazla bir cazibesi olmadığını düşündürebilir. Bu düşüncenin bertaraf edilebilmesi için ülkemizin bazı şehirlerinde gerçekleştirildiği gibi devlet ve kalkınma ajansı imkanları ile, bu mümkün olmadığı taktirde emlak vergisinin eski eserlerin korunmasına ayrılan pay imkanlarıyla, şehrimizde çok az sayıda kalmış yapılardan biri olan bu yapının satın alınarak ihya edilmesini yetkililerden rica ediyorum.

Bodrum-Dörttepe, 26 Ağustos 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@