17.07.2014, 22:07 409

YANAN RÜSTEM EREN HATIRA ORMANI TEKRAR AĞAÇLANDIRILMALIDIR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Tatilde bulunduğum Bodrum'da internetten Çorum gazetelerini okuduğumda Küçük Sanayi Sitesi'nin eteklerinde yer alan Rüstem Eren'in tek tek elleri ile diktiği Ormanın yandığını öğrendin ve çok üzüldüm...
Ege ve Akdeniz bölgelerinde orman yangınlarına çok rastlanmaktadır. Nitekim Antalya’nın cennet köşelerinden Adrasan’daki 4 otel, hediyelik eşya mağazası ve restoran ile 125 hektarlık kızılçam ormanı kül oldu. O ağaçlar yanarken benim ne acılar çektiğimi tahmin edemezsiniz. Bodrum'da da benzeri yangınlar yaşandı ve bugün buraların bir kısmı dışında çoğunda ağaçlandırma yapılmadığından dolayı, gelip geçerken bu yerleri görünce üzüntü duyuyorum. Ormanların ne kadar gerekli olduğunu ve insanlara huzur verdiğini takdir edersiniz...
Bu yangınların çoğunun sabotaj olduğu basında yer almaktadır. Basında yer alan haberlere göre Çorum'da da görgü tanıkları yangının üç ayrı noktadan başladığını ifade etmişler ve bir kundaklama olabileceğini belirtmişlerdir.
1983 yılında Bakanlığım zamanında Küçük Sanayi Sitesi'nin temellerini atarken bu yamaçlar üzerinde ağaç olduğunu hatırlamıyorum. Çevre dostu rahmetli Rüstem Eren buraların ağaçlanması için büyük gayret gösterdi. Hatta bir bölgeyi benim adıma ağaçlandırdı ve levha koydu. Buraya ağaç diktiğim gibi ağaçlandırılması ve bakımı için katkıda da bulundum. Yıllar sonra Küçük Sanayi Sitesi'ni tekrar gezdiğimde bu levhanın yok olduğunu gördüm ve kooperatif başkanına üzüntülerimi belirttim.
İnşallah bu yangın sabotaj sonucu çıkmamıştır. Temennim bu yangının arkasında arazi açma ve kazanma gibi bir art niyet yoktur. Yanan 1.5 hektarlık alanın rahmetli Rüstem Eren anısını ve ağaçlık alanı yaşatmak için ağaçlandırılmasını Orman İşletme Müdürlüğü ve diğer yetkililerden rica ediyorum ve bekliyorum.
Bodrum-Dörttepe,
15 Temmuz 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@