06.08.2014, 19:22 539

YAMUK ÇİVİ DÜZELTİP TASARRUFU ÖĞRENEN BAKANIN BANA HATIRLATTIKLARI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta basında yer alan aşağıdaki haber benim geçmişteki yaşantımı hatırlattığı için özel olarak ilgimi çekti.
Üniversite eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen Bilimleri Eğitimi Matematik Öğretmenliği Bölümünde tamamlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık aile yaşantısına kadar tüm bilinmeyenlerini Hürriyet’e anlattı. Bakanın ‘Yamuk çivi düzeltip tasarrufu öğrendim’ başlıklı bu röportajının çok önemli gördüğüm kısmını aşağıda sizlerin bilgisine sunuyorum.
* * *
‘’Babam inşaat işçisi, annem ev hanımıydı. Biz yazın inşaata babama yardım etmeye giderdik. Herkesin tatile gitmeye özendiği, doyasıya oyun oynadığı dönemde babam bizi başıboş bırakmazdı. Giderdik inşaatta çalışırdık.
Hiç unutamadığım bir anım var. Rahmetli babam inşaat ustasıydı, kereste kendisinden diğer malzemeleri inşaatı yaptıran kişiden olurdu. Babam bize sürekli yamuk çivi düzelttirirdi. Biz de kızardık ‘Adam bir kilo fazla çivi alsın, niye uğraştırıyorsun’ derdik.
Bize bir şey demezdi ama sonra anladım ki düzelttirdiği çivi değil hayata bakışımızmış. Tasarruflu olmayı, başkasının malı bile olsa ülkenin varlığını heba etmemeyi, kaynakları temkinli kullanılmasını göstermiş. Ama biz sonradan fark ettik o zaman kızıyorduk. Ama bizim hayata bakışımızda ülke kaynağının çok dikkatli kullanılmasına yönelik bize verdiği çok önemli bir derstir.’’
* * *
Sayın Bakanın açıklamaları beni çocukluk günlerime götürdü. 1954 yılında sahibi olduğumuz Yeni Hamam’ın tamir edildiği dönemde yeni soyunma yerleri dülger Hacı İbrahim Adanır tarafından yapılırken benim babam da yamuk çivileri toplar ve düzeltirdi. Ben de babama bu işi yaparken yardımcı olur ve büyük mutluluk duyardım. Hakikaten o günlerde yanılmıyorsam çivi bile yurt dışından geliyordu.
O günlerde ülkemiz yokluk içinde idi. Hepimiz o dönemde tasarruflu olmaya ve yaşamaya çok önem veriyorduk. Bugün herkesin her şeyi kısa süre kullanıp attığı bir ortamda, o dönemin alışkanlığını sürdürüyorum. Evimde kullandığım bilgisayarım 20 yaşında. Neden atayım? İhtiyacımı karşılıyor.
* * *
İstanbul Sanayi Odası (ISO) Başkanı Erdal Bahçıvan’ın belirttiği gibi “Haksız bir refah yaşıyoruz”. ISO Başkanı’nın bu konudaki değerlendirmesini bundan sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım ve değerlendireceğim.
Erdinç Çelikkan, “Yamuk çivi düzeltip tasarrufu öğrendim”, Hürriyet, 30 Temmuz 2014
Bodrum- Dörttepe.
4 Ağustos 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@