29.05.2018, 00:23 182

YALITIM ÖDÜLLERİ YAPI İSTANBUL FUARI’NDA VERİLDİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çatı ve Cephe Dergisi tarafından 7.’si organize edilen “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri” ile Yalıtım Dergisi tarafından 15.’si düzenlenen “Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri”nin kazananlarına, ödülleri 9 Mayıs 2018 günü Yapı İstanbul Fuarı’nda düzenlenen törenle verildi. Törene, ben, ÇATIDER Başkanı Adil Baştanoğlu ve ÇATIDER önceki dönem başkanlarından Atila Gürses’in de yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını, bünyesinde Yalıtım ile Çatı ve Cephe dergileri ile benim de her ay bir yorum yazdığım Su & Çevre Teknolojileri dergilerinin yer aldığı B2B Medya Genel Müdürü İsmail Ceyhan yaptı. Konuşmasına davetlileri selamlayarak ve tüm katılımcılar ile kazananları tebrik ederek başlayan Ceyhan, “Bu sene Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nin 15.’si, Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’ninse 7.’sini düzenliyoruz. Zaman su gibi akıp geçiyor. Her yerde tekrar ettiğim gibi iş dünyası dergilerinin pek cesaret edemediği bir organizasyon yapıyoruz. Bunu sürdürülebilir kılmamız da sektörün katkısı, centilmenliği ve organizasyonun demokratik, şeffaf ve katılımcı bir yapıya sahip olması sayesinde mümkün oluyor. B2B Medya olarak yayınladığımız dergilerin hepsi ticari dergiler, yani okurun finanse etmediği, tamamen reklam gelirleriyle ayakta duran dergiler. B2B Medya markası altında 10 dergi yayınlıyoruz. Firma ve kurumlara hazırladığımız dergilerle birlikte bu sayı daha da artıyor. Yine aynı zamanda 13 ayrı web sitesi yönetiyoruz, 36 tane sosyal medya hesabımız var. Bu organizasyona cesaret etmemiz ise işte bu yayın yaptığımız sektörlerden aldığımız güç ve güven sayesinde oluyor...” ifadelerini kullandı.

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri

Ceyhan’ın ardından, Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri kapsamında “Yılın Yatırımı”, “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü” ve “Yılın Yangın Yalıtımı Ürünü” ödüllerini takdim etmek üzere sahneye davet edildim. Yaptığım konuşmada, “Yalıtım, Türkiye’de geçmiş yıllarda pek de ciddiye alınmayan bir konuydu. İlk defa TSE tarafından 1971 yılında Yalıtım Kuralları diye bir yayın yapılmış, bir belge çıkarılmış ve bununla yalıtım konuşulmaya başlanmış. Ama bu yalıtım kurallarının herhangi bir yaptırımı olmadığı için maalesef uygulanmamış. İlk defa 1981 yılında, İmar ve İskan Bakanlığı, İmar Kanunu’nun ve imar yönetmeliklerinin içine yalıtımı almış ve bununla ilgili sorumluluklar getirmişti. 1982 yılında İmar ve İskan Bakanı olduğum dönemde de TS825’in geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda bizzat veya dolaylı olarak katkıda bulunmuştum... Yıllar içinde de tabii çok gelişmeler oldu... 1984’te bütün imar yetkileri bakanlıktan belediyelere devredildi. Ondan önce hiçbir belediye imar değişikliğinin son kararını veremiyordu, son kararı onaylayan İmar ve İskan Bakanlığı’ydı ama 1984’ten beri imarın artısı ve eksisi tamamen belediyelere ait. Bununla birlikte son yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bazen Turizm Bakanlığı ve hatta Toplu Konut İdaresi bile imar işlerine karışıyor. Ben şahsen imar konusunun bu kadar çok kuruluşa dağılmasını pek doğru bulmuyorum...” dedikten sonra,“Ülkemizde enerjinin yüzde kırkı konutlarda kullanılıyor ve konutlarımızın da yüzde sekseninde yalıtım yok. Eğer bu binalarda yalıtım olmuş olsa cari açığımızın yüzde 15’ini kapatmış olacağız. Diğer taraftan kendi oturduğum binanın dış cephesine bir iki yıl önce yalıtım yaptırdık. Tabi bizler tüketici olarak tam detayları bilemiyoruz fakat Almanya’dan gelen mühendis bir arkadaşım, bu yalıtımın üç santimetre kalınlığında EPS levhalarla yapıldığını görünce çok şaşırmıştı. Almanya’da 8-12 santimetre kalınlığında levhalar kullanıldığını söylemişti. Isı yalıtımının dışında su yalıtımı da çok önemli. Binalarımızın bodrum katları genelde su içinde. Bu da depremde en büyük riski oluşturan korozyona neden oluyor. Ülkemizdeki binaların çoğunda su yalıtımı olmadığı ve altı milyon binanın deprem riski olan bölgelerde yer aldığı dikkate alınırsa konunun önemi bir kez daha anlaşılır. Gürültü ise insanları rahatsız eden, insanların yaşamını etkileyen, kalp hastası olmalarına, hatta intiharlara bile sebep olabilen bir unsurdur. Yalıtım ile gürültü arasında da bir ilişki vardır. Gürültüyü engellemek için yalıtım yapılmalı, çift cam kullanılmalı ve benzeri önlemler alınmalıdır. Bugün İstanbul’un caddelerinde ölçülen gürültü seviyesi 70 ile 80 desibel kadar. Halbuki bunun 55 veya 60’ı geçmemesi gerekiyor. Ayrıca bildiğiniz gibi Paris Anlaşması’na göre ülkeler iklim değişikliğini engellemek için önlemler almak zorundalar. Türkiye de saldığı karbondioksiti azaltacağına söz vermiş durumda. Bunun azalabilmesi için de yine yalıtım konusu önemli bir unsur haline geliyor. Yani yalıtım çok önemli bir konu”.

Konuşmamın ardından Yılın Yatırımı Ödülü’nü ODE Yalıtım, Yılın Isı Yalıtımı Ürünü Ödülü’nü ise DYO Yalıtım İşletmesi ve Yılın Yangın Yalıtımı Ürünü Ödülü’nü Knauf A.Ş.’e temsilcilerine verdim.

“Yalıtım Sektörüne Katkı Özel Ödülü” ise, geçtiğimiz yıllarda yayınladığı Ses Yalıtım Kılavuzu, kurduğu teknik bilgi danışma hattı, düzenlediği yoğun eğitim faaliyetleri ile kamuoyu bilincini artırmaya yönelik çalışmalarından dolayı Eryap Grup’a verildi. Ödülü B2B Medya Yayın Yönetmeni Sertaç Aytaç takdim etti.

Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nin ardından Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’ne geçildi ve “Yılın Çatı Kaplama Malzemesi/Sistemi” ile “Yılın Çatı Sistem Bileşeni” Ödülleri ÇATIDER Başkanı Adil Baştanoğlu, Yılın Çatı Kaplama Malzemesi/Sistemi Ödülü Knauf Insulation Pazarlama Müdürü Sedat Kılıç’a, Yılın Çatı Sistem Bileşeni Ödülü ise Nuh Panel Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Can Nuhoğlu’na takdim edildi.

“Yılın Cephe Malzemesi/Sistemi” ile “Yılın Cephe Sistem Bileşeni” Ödülleri’ni takdim etmek üzere sahneye davet edilen ÇATIDER önceki dönem başkanlarından Atila Gürses, “Yılın Cephe Malzemesi/Sistemi Ödülü”nü Trakya Cam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ebru Şapoğlu’na ve “Yılın Cephe Sistem Bileşeni” Ödülü’nü Alaz Ahşap Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Alaz’a takdim etti.

Törenin tümü ile ilgili geniş bilgiye B2B Medya tarafından aylık olarak yayınlanan YALITIM Dergisi’nin Mayıs sayısından ulaşabilirsiniz.

İstanbul, 28 Mayıs 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@