22.11.2012, 00:00 195

YAKIN ALMAN ARKADAŞIMI KAYBETTİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Lisesi’ni bitirip 1956 yılının Ekim ayında Almanya’ya tahsile gittiğimde ne bir kelime Almanca biliyor, ne de orada bir tanıdığım vardı. Dört ay Bad-Aibling ve Bad-Reichenhall kasabalarında Goethe Enstitüsü’nde Almanca kurslarına katıldım. Daha sonra Frankfurt şehrinde tanınmış Hoch Tief inşaat firmasında işçi olarak stajımı yaptım. Stajımın bir kısmını da aynı firmanın Hannover şubesinde tamamladım.

1957 yılının Ekim ayında Hannover Teknik Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği tahsiline başladığımda çok sayıda Alman öğrenci ile tanıştım. Bunlardan birkaçı ile yakın arkadaşlığımı halen sürdürüyorum. Her yıl Hannover’de gerçekleştirilen sömestir buluşmalarından bugüne kadar ancak ikisine katılabildim. Elektronik ortamda da kendileri ile bağlantımı devam ettiriyorum.

Bu yakın arkadaşlarımdan birisi de 5 Kasım günü vefat eden Gerhard Kroker idi. Gerhard’ın ailesini de yakinen tanımıştım. Babası Hannover Posta Müdürü idi. Baraj imtihanım esnasında bir müddet evlerinde kalmış ve kendisi ile birlikte imtihanlara hazırlanmıştım. Her zaman bana şevkatle yaklaşan annesinden bir evlat muamelesi gördüm. Gerhard’ın iki küçük erkek kardeşi vardı. Dinine bağlı bu ailede her yemek şükür duası ile açılırdı.

Baraj imtihanları aşmak bilhassa biz yabancı öğrenciler için çok zordu. Çok sayıda öğrenci bu barajı aşamadığı için başarısız oldular. Bu korku nedeniyle imtihanlardan önce üç aya yakın bir süre Hannover yakınındaki Deister bölgesinde arkadaşım Karl Heinz Mosbach’ın bir yakınının tatil evinde üç aya yakın bir süre kaldık ve imtihanlara hazırlandık. Gerhard Kroker ve Harm Beier ile birlikte dört arkadaş birbirimize çok yakın olduk.

Baraj imtihanlarımızı verdikten bir yıl sonra (1961) yaz aylarında bir Volkswagen minibüs satın alarak Gerhard Kroker, Karl Heinz Mosbach ve Karl Heinz Tege ile birlikte iki buçuk ay süren Danimarka, Norveç, İsveç ve Fillandiye gezisine çıktık. Bu gezi esnasında çok yerler gördük ve unutulmayacak bir tatil geçirdik. Bu gezimizi detaylı anlatmaya bu köşem yetmeyecektir.

Muziniyetinden sonra Hamburg Eyaleti Yol Dairesinde mühendis olarak çalışmaya başlayan Gerhard Kroker, mesleğinde ilerledi ve üst makamlara yükseldi.İki Almanya’nın birleşmesi üzerine bilgisini ve meslek tecrübesini Doğu Almanya’nın yol idaresinin geliştirilmesine harcadı. Uzun yıllar Doğu Almanya’da kaldı. Emekli olunca tekrar Hamburg’a, evine döndü.

Hamburg’da çalışırken öğretmen olan Katrin ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu ve kızı oldu. Türkiye’ye eşi ve çocukları ile iki defa gelen arkadaşımı İstanbul’da ağırlamaktan ve ülkemizi tanıtmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Ben de kendilerini Hamburg’da ziyaret ettim. Bu ziyaretlerden birisinde, evimizde birlikte çekilmiş fotoğrafı aşağıda görülmektedir.

Sporun her türlüsünü yapan (yürümek, tırmanmak, bisiklet, golf, yelken, tenis) Gerhard’ın beklenmeyen vefatı beni çok üzdü. Birbirimizden binlerce kilometre uzakta da olsak, her zaman kalbi bağlantımızı devam ettirdik. Arkadaşım nur içinde yatsın. Değerli eşi Katrin’e ve evlatlarına sabır diliyorum.

İstanbul, 20.Kasım.2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@