10.10.2017, 01:29 274

YAĞMUR BOMBASI HAKKINDA BİLGİ-2

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yapay olarak yağmur yağdırılması bilginler arasında inceleme konusu olmuştur. Ama bu arada bir “yağmur bombası” yapılmış, bununla denemelere girilmiştir. Denemeler ancak bazı koşullar altında olumlu sonuç vermiştir. Fakat istediğimiz zaman, istediğimiz yerde yağmur yağdırabilmek bugün için olanak dışıdır.

Yağmur bombası gümüş ile iyot elementlerinden yapılmıştır. Özel bir uçak ile yağmur yağdırılmak istenen bölgede, bir yağmur bulutunun içerisine bırakılmaktadır. Bomba uçaktan çıktıktan on saniye sonra patlar, içindeki gümüş iğneler bulutun içine saçılır. Bunların içindeki iyotlar da bulutları birbirlerine yaklaştırır. Bu bomba sayesinde bulutların ısıları birden ikişer, 18-20 dakika sonra yağmur yağmaya başlar.

Açıklandığı gibi, yapay yağmur yağdırabilmek için; öncelikle yağışa elverişli bulutların bulunması gereklidir. Atmosfer, su buharı bakımından ne denli zengin olursa olsun, yağmur bulutu olmadığı sürece, yapay yağur yağdırılamaz. Bu duruma göre, yapay yağmur yağdıran ekip, belirli bir yerde hazırlığını yapacak, gerekirse günlerce bekleyecek, yağmur bulutu oluştuğu an gerekli tohumlamayı yapacaktır. Öte yandan, yağmur bulutlarının bombardımanı sonunda, birden bire yağan yağmur su baskınlarına yol açabilecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@