13.07.2011, 00:00 168

YABANCININ KÖPEĞİ BİLE ÜLKEMİZDE ÇÖP TOPLUYOR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Antalya'dan yazdığım son iki yazımın başlığının;

-GÜZELİM KUNDU (ANTALYA) SAHİLİNE BIRAKILAN ÇÖPLER! (29.06.2011),

-SERİK'TEN AKSU'YA KADAR KARAYOLUNUN YANLARI VAHŞİ ÇÖP DEPOSU! (09.07.2011)

olduğunu hatırlıyorsunuzdur. Bu yazılarımda etrafa rastgele atılan bu çöplerin beni ne kadar rahatsız ettiğini ve üzdüğünü dile getirmiştim.

*     *     *

Meğerse benim gösterdiğim hassasiyeti gösterenler de varmış. Ama bu hassasiyeti gösteren yine bir yabancı imiş... 77 yaşındaki Alman bayanın  ve onun eğittiği köpeğinin Türkiye'nin doğasının korunması için yaptıklarını Hürriyet Gazetesi'nde çıktığı gibi aynen değerlendirmeniz için aşağıda veriyorum.

*     *     *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde yaşayan Alman 77 yaşındaki Evelyn Öktem Girod, çevreye gelişigüzel atılmış pet şişe ve naylon torbaları topluyor

Her gün, yol kenarlarına, Köyceğiz Gölü kıyılarına atılmış pet şişe, naylon torbalar ve diğer atıkları toplayan emekli Evelyn Öktem Girod’ın yanından köpeği Coffee bir an olsun ayrılmıyor. Coffee’nin, pet şişe ve naylon torbaları toplamaya kendini taklit ederek başladığını belirten Girod, “Coffee’yi bu konuda eğitmedim. Önceleri oynuyor sandım. Daha sonra ’Sana ben de yardım’ edeyim dercesine benimle çöp toplamaya başladı. Coffee’nin bu hareketinin insanlara örnek olmasını diliyorum” dedi.

*     *     *

Değerli hemşehrilerimiz son yazımda belirttiğim gibi;  Anayasa'mızın 56. maddesi '' Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.

Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.'' demektedir.

Bu nedenle etrafa çöp atılmasını engellemek ve çevre kirlenmesini önlemek vatandaş olarak hepimizin görevidir. Türkiye'nin bir çöplük gibi görünmemesi ve cennet gibi olması için hepimiz ülkemize gelen yabancılar gibi sorumluluk hissetmeliyiz ve gençlerimize çevre kirlenmesini önleme bilincini aşılamalıyız.

Antalya, 12 Temmuz 2011

Mustafa Sarıipek (DHA),''İnsanlara Örnek Olsun'',Hürriyet,10.7.2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@