14.06.2013, 00:00 180

VEFA SÖZCÜĞÜ KONUŞABİLSEYDİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

 

Hayvanlar, bitkiler, maddeler, hatta sözcükler konuşamaz. Ama insanoğlu isterse bunları da konuşturabilir. Bir zamanlar “şımarık” sözcüğünü konuşturmuştum. Bu kez de “vefa”dan söz açılınca “vefa” sözcüğünü konuşturabilir misiniz, dediler. O gece, başımı yastığa koyunca;

-Vefa sözcüğünü konuştur emri beyinden geldi. Ertesi sabah, kağıdı ve kalemi elimde buldum. Denemeye giriştim. Vefa sözcüğünü konuşturup hakkını verememiş isem bağışlamanızı dilerim. Sözü ona bırakıverdim:

Ben, bir Arapça sözcüğüm. Türkçe anadilinde de çok yaşarım. Ben, insanlarda sevgi bağlılığını sürdürürüm. İnsanoğluna (kadın-erkek) gerçek dostluğu unutturmam. Bir yerde de yeterli gelmek ve yetiştirmek üzerinde durum. Her insana sözünde durmayı öğretirim, kendimin yaşamasını sağlarım. Vefa sözcüğü olarak bir gizliliğe sahibim. Sevgiyle, sebatı, direnmeyi (sevgiyle) ben sağlarım. Tüm insanları, vefalı olmaya çağırırım.

İnsanoğlu vefalı olabilirse, sevilir, sayılır, anılan ve unutulmayan insan olur. Vefalı olabildiği zaman her yerde “vefakar” adıyla anılırım. Bir insan her yerde, her zaman olumlu düşünüp sevgisini sürdürebilirse “vefalı” olma özelliğine sahip olur. Sevgi de toplar, omuzlarda bile taşınır. Bir güzel sözcü karşısında o kişi alkışlanır da alkışlanır.

Evrende her şey çifttir. Vefa adına sahip çıkarım da, sonuna bir “sız” eki gelirse “vefasız” olurum. Yüzüm al al olur, utanırım, yerin dibine geçerim. İşte o zaman, bencilleşirim, sevginin de, dostluğun da canına okurum. Bu nedenle ben, bu “sız” erkini hiç mi hiç sevmem. Öz adım olan “vefa”yı tüm insanlara öneririm. Vefada; sevgi vardır, insana değer verme vardır, insanları öteleme yoktur.

Toplumlarda her insan aynı değildir. Olumlusu, olumsuzu olduğu gibi, vefalısı da, vefasızı da çıkabilir. Benim vefa adım “sız” ekini yaşatmazsanız ben de anlamımdaki gibi sizi severim, sayarım, size değer kazandırırım. Yaşamanın iyi yanlarını önünüze sererim. Beni de yaşattığınız için size bir değil, binlerce teşekkür ederim!

-Niçin?

-Vefa sahibi olduğunuz için!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@