10.07.2010, 00:00 153

VALİMİZE HOŞGELDİN DEDİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çölleşme ve Çevre Sempozyumu için Çorum’da bulunduğum günlerde şehrimize yeni tayin olunan Valimiz Nurullah Çakır ile sık sık bir araya geldim ve kendisini tanımak imkânını buldum.

19 Haziran sabahı Valimizi makamında ziyaret ettim ve şehrimize hoşgeldiniz dedim ve başarılar diledim.

Bu ziyaretimin başlangıç kısmında Başkanı bulunduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Çorum temsilcisi Ahmet Güngör de bana refakat etti ve ÇEKVA’nın Çorum’da şimdiye kadar yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi sundu. Bu sunumdan sonra ben de genel olarak Vakfımızı sayın Valimize tanıttım. Ve kuruluşundan beri 15 yılda İstanbul, İzmir ve Antalya’daki etkinliklerini açıkladım.

Sn. Ahmet Güngör’ün ayrılmasından sonra Çorum’u seven ve hizmet veren bir bilim adamı olarak ve Çorum’u Meclis’te temsil etmiş bir bakan sıfatımla sayın Valimizle şehrimizle ilgili konularda derinlemesine sohbet ettik.

Dünkü yazımda Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü ile sohbetimle ilgili belirttiğim;

- Çevre Yolu

- Fidanlık

- Sanat Galerisi

- Dış Çorumlular

konularını kendisine de geniş bir şekilde anlattım. İlgi ile dinledi ve not aldılar.

Bunların dışında Sayın Valimize arz ettiğim konulardan önemlilerini sizlerle de paylaşmayı istiyorum;

Çorum’un Turizm Merkezi Olması

Çorum’un turizm bakımından çekici olması için eski eserlerin korunması, Güpür Hamamı’nın çökmekten kurtarılması, Alaybey Sokağı’nın şehrin eski yerleşiminin bir örneği olarak ihya edilmesi, Velipaşa Konağı ile Velipaşa Camii’nin orada mevcut çürümeye terk edilmiş karakol binası ile bir bütün haline getirilmesi, kararlaştırıldığı gibi tarihi Velipaşa Oteli’nin tarihi bir butik otel haline getirilmesi konularının önemini ortaya koydum.

Bu noktada Çorum’un tarihinde yalnız Hititler olmadığını, diğer dönemlere (Selçuk, Osmanlı ve Cumhuriyet) ait eserlerin ortaya çıkarılmasının ve mevcut Çorum Müzemiz yanında yeni müzeler kurulmasının gerekli olduğunu vurguladım.

Bilim ve Teknik Müzesi

Gelişmiş ülkeleri ziyaret ettiğinizde çok sayıda mevcut müzeler arasında Bilim ve Teknik müzelerinin bilhassa gençler tarafından ilgi ile gezildiği görülür. Ben de Almanya’nın Münih kentinde bulunan Alman Bilim ve Teknik Müzesini hayranlıkla gezmiştim. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bünyesinde kurduğu böyle bir müze her gün binlerce genç tarafından gezilmektedir.

Yetişen Çorum gençliğinin gelişmeleri anlayabilmesi ve takip edebilmesi için  böyle bir müzenin kurulması ve öncülük yapmaları konusunda Organize Sanayi Bölgesi sorumlularından Bülent  Onur ile görüştüğümü arz ettikten sonra böyle bir müzenin oluşturulmasının faydalarını açıkladım.

Hitit Üniversitesi

Üniversitemiz kurulması tüm Çorumluları mutlu ettiği gibi beni de çok sevindirmiştir. Üniversitemizin ilk nüvesini teşkil eden Meslek Yüksek Okulu’nun kurulmasını sağlamış bir kişi olarak yeni kurulan üniversitemizin gelişmesini arzu ettiğimi ve zaman zaman görüşlerimi açıkladığımı Valimize duyurduktan sonra Üniversitenin kent üniversitesi karakterini korumasının ve halkla bütünleşmesinin önemine dikkat çektim.

İstanbul’da yaşayan hayırsever işadamı Ahmet Hamoğlu’nun yaptırdığı ve Hitit Üniversitesi’ne bağışladığı binanın Tıp Fakültesi’nin nüvesini teşkil etmesini ve yakında bulunan Mühendislik Fakültesi ile bütünleşmesini temenni ettiğimi belirttim.

İleride kampüs sorunu çözüldüğünde Rektörlük ile yeni kurulacak fakülte ve yüksek okulların burada yer almasının uygun olacağını ifade ettim.

Hükümet Konağı Meydanı

Kalkınmış Batı ülkelerinde Hükümet Konağı önünde genellikle geniş bir meydan yer alır. Bu meydan halkın buluşmasına, dinlenmesine imkan verecek şekilde düzenlenir.

Şehrimizin de böyle bir meydana sahip olması düşüncem o zaman fazla ilgi görmemişti.

Mevcut Tekel binası ve yanında bulunan İl Özel İdare binası yıkılarak arkasında boş bulunan ve bir kısmı Belediyemize ait arsa ile de birleştirilerek ve gereğinde yeteri kadar istimlak yaparak bir meydan yaratılabileceğini Valimizin bilgisine sundum.

*     *     *

Çorum’un gelişmesi için tüm Çorumlulara görev düşmektedir. Bu nedenle hepimiz, şehrimize yeni tayin edilen Valimize destek olalım. Onun başarısı Çorum’un daha da ilerlemesini sağlayacaktır.

Değerli Valimize başarı dileklerimi sunuyor ve tekrar hoşgeldiniz diyorum.

Antalya, 5 Temmuz 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@