08.08.2012, 00:00 180

VALİMİZE BURUK GÜLE GÜLE !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yayınlanan '' Valiler Kararnamesi''ni ancak dün okuyabildim. Bu arada inşallah Valimiz Nurullah Çakır bu listede yer almaz ve Çorum'a hizmete devam eder diye arzu ettim ve düşündüm.Dün kararnameyi okuyunca kendisinin Rize Valiliğine tayin edildiğini üzüntü ve buruk bir his ile okudum.

Neden buruk bir his derseniz, onu açıklamayı isterim:

Kendisinden önce şehrimize hizmet veren valilerimiz gibi Nurullah Bey de, kısa sürede kendisini güler yüzlü ve babacan hali ile, Çorumlulara ve Çorum dışında yaşayan bizlere de sevdirdi. Ne zaman kendisini aradıysam, hemen benimle görüştü veya kısa süre sonra geri döndü. Elinde olan imkanlarla biz dış Çorumlulara, çalışmalarımızda destek sağladı ve bizim gibi gönüllü kuruluşların yanında oldu. İşte bu nedenle Başbakanın memleketi olan Rize'ye gibi önemli bir ile tayin olan Valimizin Çorum’dan ayrılacak olmasına çok üzüldüm.Basında yer aldığı gibi Başbakanın memleketine tayin edilerek taltif edilmesinden de büyük gurur duydum.

Kendisinin valilik döneminde şahsen, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı(ÇEKVA) Yönetim Kurulu ve Onursal Başkanı olarak Valimizin İstanbul’daki faaliyetlerinde her zaman yanında yer aldım. Çorum'a geldiğinde kendisini hep ziyaret ettim ve Çorum'un gelişmesi ile ilgili görüşlerimi aktardım.İstanbul’da kendisi ile beraberliğimiz muhtelif fuarların açılışında ve yemeklerde oldu.Bu akşam yemeklerinde Çorum’un sorunlarını tartıştık. Ben de İstanbul’da yaşayan Çorumluların  (dış Çorumluların) tüm faaliyetlerinde Çorum'u yöneten yetkililer tarafından genelde yalnız bırakıldıklarını ve kucaklanmadıklarını dile getirdim. Her zamanki zarif hali ile hepimizi dinledi ve ilin valisi olarak bahsettiğimiz konulara eğileceğini ifade ederek gönlümüzü aldı. Herhalde bu durumu düzeltmek üzere, benden sonra 2011 yılında ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Avni Çelik 'in girişimleri sonucu, Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü ile birlikte Vakfın Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi

Ben, sayın Valimizi, Çorum'da geçirdiği iki yıl içinde her zaman görevi ile ilgili konularda istekli ve girişimci olarak gördüm. Geriye dönüp baktığımda kendisinin benim de düşündüğüm gibi Çorum'un kalkınmasının ''TURİZM''in teşvik edilmesi ile sağlanabileceğine inandığını ve buna önem verdiğini gördüm. Bu konuda çok önemli girişimleri oldu.Şehrimizin tanıtılması ve tarihi yapıların yeniden ihya edilmesi için çok çalıştı.Basın mensuplarının sık sık Çorum'a gelmesi yanında basında Çorum'un sık yer almasını sağladı.''Çorum Mutfağına Güzelleme'' isimli kitabın basılması ve İstanbul'da tanıtımı tüm Türkiye'de büyük yankı uyandırdı.

Şehrimizin tanıtımı için yurt içinde ve dışında fuarlara katılınmasını sağladı.Bunlar arasında yurt içinde Emitt fuarları yurt dışında Berlin ve Madrid fuarlarına katılım benim bildiklerimdir. Ayrıca, hemşehrimiz büyükelçi Hakkı Akil'in desteği ile Roma'da ''Çorum'dan Roma'ya''isimli karma sergisinin açılmasını ve Kargı Bezi'nin tanıtıldığı ''Hitit Uyanışı'' başlıklı moda defilesinin yapılmasını başarı ile sağladı.

Tarihi yapıların yeniden ihya edilmesi ve tanıtılması konusunda büyük gayret gösterdi. Bunlar arasında Alacahöyük ve Boğazkale'nin kalkındırılması ve Ankara-Samsun karayoluna bağlanması,Şapinuva kazılarının devam ettirilmesi,''Hitit Yürüyüş ve Bisiklet Yolları''nın hayata geçirilmesi, İsmet Eker Konağı'nın yok olmaktan kurtarılıp,tamir ettirilerek kullanılabilir hale getirilmesi, İskilip'de gerçekleştirilen tarihi dokunun geri kazanılması ve Bedri Rahmi Müzesi'nin açılması, Mecitözü'nde eski Askerlik Şubesi Binası'nın restorasyonu ile Boğazkale’de mülkiyeti hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Sözen ve ailesine ait olan Dulkadiroğlu Konağı’nın restorasyonu girişimleri sayılabilir. Bunlar benim uzaktan tespit edebildiklerim. Eminim ki benim bilmediğim sizlerin yakınen izlediğiniz daha çok sayıda yaptıkları vardır.

Sayın Valimizin diğer konularda da çok önemli faaliyetleri olduğuna inanıyorum.Bunları siz okuyucularımın yakınen takip ettiğine ve değerlendirdiğine inanıyorum. Ben özellikle Turizm ve tanıtım faaliyetlerini büyük bir gurur ile takip ettim.Anlattıklarım çok önemli kazanımlar olup, örnek teşkil edebilecek girişimlerdir. Şehrimizin turistik karakterini koruyabilmek için sayın Valimizin bu yaptıkları örnek alınarak yapılabilecek çok daha işler olduğuna inanıyorum.Bu konuların neler olduğuna yazılarımda sık vurgu yapıyorum.

Valimizin Çorum'da geçirdiği süreyi çok kısa bir süre olarak değerlendiriyorum. Belediye başkanları beş yıl için seçiliyorlar.Bir öğretim üyesi olarak rektörler için dört yıllık sürenin öngörüldüğünü belitmeliyim. İllerde valilere de daha uzun hizmet süresi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben de 18 ay bakanlık yaptım. Bu süre de kısa idi. Tam işleri yoluna koymuş ve etkin çalışmaya başlamıştım ki dönemim sona erdi.

Sayın Valimizin Çorum'a Hükümet Konağı'nın karşındaki Sağlık Müdürlüğü ve Tekel binalarını da içine katarak yapılacak istimlaklerle bir meydan kazandırma girişimi ne yazık ki gerçekleşemedi. 1982'de benzeri bir teklifi ben de yapmıştım. Temenni ederim bu konu tekrar unutulmaz.Yeni Valimiz ve yetkililer konunun takipçisi olurlar.  

Sayın Valim ve saygıdeğer hanımefendi , sizlere Rize'de de başarılı bir valilik dönemi diliyorum. Biz Çorumlular sizi unutmayacağız. Çorum’a geldiğinizde sizleri bir yazımla selamlamış ve hoş geldiniz demiştim. Aynı yazımla da Çorumluların hizmetleri ve yakınlıkları ile sevdikleri valileri ve eşlerini hiçbir zaman unutmadıklarını şehrim adına iftiharla bilgilerinize sunmuştum. Eminim ki Çorumlular sizleri unutmayacaklardır.

Güle güle gidiniz. Başarılı olunuz.

Dörttepe- Bodrum,

7 Temmuz 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@