17.09.2012, 00:00 169

VALİLER ve PROTOKOL İL SINIRINDA KARŞILARDI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Afyon'daki patlamanın ardından verilen hediyelerin yarattığı tartışmalar hakkında çok sayıda ve farklı değerlendirmeler yapıldı.

 

Bunlardan birisi de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek'e ait. Bu konuda kendisinin basında yer alan açıklaması şöyle;

 

''İki konuda geçmişten beri hep sıkıntı yaşanır; bir karşılama ve uğurlamada. Eskiden il sınırında karşılanırdı. Belediye Başkanlığı dönemimde canım çıkmıştır, Yozgat'ın bir başından bir başı 300 kilometre karşıla. Bu işleri tümüyle kaldırsak da plaketidir, hediyesidir bitse, bu tür sıkıntıları da yaşamasak.''

 

* * *

 

Bu açıklamada önce ben valiler ve protokolün il sınırında karşılaması hususu üzerinde durmayı istiyorum.

 

İl sınırında karşılama olayı geçmişten beri uygulanıyordu. Bu uygulamadan görev almış olduğum hükümetimiz, bilhassa valilerin ve diğer protokol mensuplarının zaman kaybına sebep olduğu için rahatsızlık duymuş ve karşılama merasiminin valilik binasının önünde çok az sayıda protokol mensubunun katılımı ile gerçekleştirilmesini karara bağlamıştı. 

 

Ben bakan olarak bu uygulamanın çeşitli faydalarını tespit ettim. Bunların başında yeni gidilecek il sorunları hakkında tekrar hazırlanmaya bir fırsat yaratması gelmekte idi. 

 

Sayın Çiçek 1984 seçimlerinde Yozgat Belediye Başkanı seçildiğine göre, demek ki bizim hükümetimizce başlatılan uygulama seçimlerden sonra tekrar kaldırılmış ve il sınırında karşılamaya geçilmiş.

 

Yukarıdaki açıklamasından anlaşıldığına göre daha sonraki bir tarihte bizim çıkarttığımız uygulamaya geçilmiş. Ama bu uygulamaya ne kadar uyulduğunu ve il sınırına gidilip gidilmediğini merak ediyorum?

 

 

* * *    

 

Plaket sektörünün Türkiye'de yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını, evinde plaket koyacak yer kalmadığını anlatan Çiçek, kısaca şu değerlendirmeyi yapıyor:

 

'' Çuvallar dolusu plaket. Bana plaket verince ne oluyor? Anı olarak bir yönü de yok.'' 

 

 

* * *

 

Bu konuda Ahmet Hakan'ın kısa ve öz yazısının bir kısmını sizlerle paylaşmayı istiyorum.

 

''En az plaket alanlardan biri benimdir ama ben bile aldığım plaketleri evde koyacak yer bulamıyorum.

 

Atsan atılmaz, satsan satılmaz. Evin bir bölümü kadife kutulu, irili ufaklı paketlerle dolmuş durumda.

 

Bir arkadaşım '' Ben aldığım plaketi otel odasında bırakıyorum'' diyor. Bir başkası anında ''anında çöp sepeti'' yöntemini benimsediğini söylüyor.

 

Buradan bir kampanya başlatıyorum.

 

Adı''Önüne gelen önüne gelene plaket vermesin'' olan bir kampanya...

 

Katılımızı rica ederim.''

 

* * *

 

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda zaman çok değerlidir. Valilerin, belediye başkanlarının ve protokol listesinde yer alan görevlilerin karşılama ve uğurlama görevleri zaman tasarrufuna imkan verecek şekilde en aza indirilmelidir.

 

Bana da bakan iken çok sayıda plaket verilmişti. Bunları evimde dolapların içinde tutuyorum. Zaman zaman eşim bunları ne yapacaksın diye soruyor? Bir çözüm bulamıyor ve zamana bırakıyorum.

 

Antalya, 14 Eylül 2012

 

'' Şu valilerimiz plaket yağcılığını bir bırakıverse'', Vatan gazetesi,13.9.2012

 

Ahmet Hakan, '' Gelin hep beraber ' Plakete hayır' diyelim.'', Hürriyet, 14 9 2012  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@