16.02.2017, 00:06 365

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ HAKKINDA BİLGİLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Üzümün botanikteki yeri:

Botanikte, asmanın glikozca zengin, salkın durumunda yer alan, olgunlaşınca da taze olarak ya da kurutularak yenilen meyvesidir. Bunlar da çeşitlidir.

-Kara dut, beyaz dut, pembe olanları vardır. Çekirdekli, çekirdeksiz olduğu gibi, çavuş-misket-rezakı-yapıncak diye türleri vardır.

Üzümden neler elde edilir?

Şıra, şarap, rakı, sirke ve pekmez elde edilir. Pekmezden de pestil, köme yapılabilmektedir. Bu denli kullanım yeri bulduğu için üzüm elde etme, her ülkenin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

Üzüm çekirdeğinin önemi:

Bir çoğumuz üzümü taze olarak yerken çekirdeğinden yemeyip çıkaranlar olur. Onu da atarız. Ama attığımız üzüm çekirdeklerinin önemini bugün bile bilmeyenlerimiz vardır. Oysa üzüm çekirdeği birçok gelişmiş ülkelerde ilaç yerine tabletler halinde kullanılmaktadır. Bu durum, islam aleminde yalnız gelişmekte olan ülkemizde de aktarlarda ve eczanelerde yerini almaktadır. Bu nedenle üzüm çekirdeğinin önemini başlıklar halinde vereceğiz.

İnsan vücudundaki her doku kanla beslenir. Her hücreyi besleyen kılcal damarlardan geniş atardamarlara kadar karmaşık kan damarları ağı tüm insanların yaşam hakkımızdır.

Yaşlanan insanların kan damarları da yaşlanır, hastalanır, zayıflar ve incelir ve kan sızdırabilir. O zaman oksijeni taşıyan kan düzenli bir biçimde akamıyorsa kalp kasımız zarar görebilir. Bu durumlarda üzüm çekirdeği zayıf duruma düşn kan damarlarını güçlendiren, onların sağlıklı duruma düşmelerine yani dolaşım bozukluklarını düzeltebilen, hatta önleyebilen üzüm çekirdeği bu işi doğal olarak yapar. Yani üzüm çekirdeği zayıflamış kan damarlarının yapısını güçlendirir.

Bunların yanında üzüm çekirdeği, bilinen en güçlü bir oksidandır. Yapılan bazı testlerde E vitamininden 50 kat daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır.

Üzüm çekirdeğini kimler kullanmalı?

Kan damarlarının yardıma gereksinme duyduğunu düşünenler.

Cildindeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşanlar.

Cildini cansız ve solgun görenler.

Kalplerle ilgili sorunları olanlar.

Ani kalp krizi riski olanlar.

Yaşlanmayla görme gücünde bozulma olanlar.

Yüksek tansiyonu olanlar.

Kolayca kanama ve morarma eğilimi olanlar.

Şeker hastalığı olanlar.

Hemoroid gibi sorunları olanlar.

Kaynakça: internet.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-8°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:52
Öğle 12:56
İkindi 15:28
Akşam 17:51
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@