16.01.2013, 00:00 239

ÜSTÜM BAŞIM KARAÇALI DEYİMİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Günlerden bir Pazar günüdür. Öğleden sonra bir dostlar sohbetinde bulundum. İlkokul mezunu olduğu halde, görüşlerini beğendiğim dost atıldı.

-Hemşehrilerim, ülkeyi yönetenleri dinliyorum, bir de kendimi, oğullarımı, kızlarımı, torunlarımı dinlemek zorunda kalıyorum. Ülkemde her şey en iyi düzeyde imiş. Evet bankaların, üst düzey gelirlilerin durumu iyi, gelin görün ki, benim gibilerin durumu hiç de iyi değil. Bugün, moralim çok bozuk! Halk deyimi ile “üstüm başım karaçalı” bana, bugün dokunmayın. Aksi halde, sizleri “karaçalı” gibi incitirim, dedi. Herkes, çalı, çalı dikeni, karaçalı, çalı bülbülü hakkında konuştu da konuştu. Bana da bir düşüncedir aldı. Hemen eve geldim. Bu yazı için masaya oturdum. Sözcükler, ansiklopediler karıştırdım. Derlediklerimi de, kendime göre anlatıverdim.

Çalı ne demektir? Boyca ağaçtan küçük, dalları çok çatallı, sapları da odunumsu bitkinin adıdır. Daha çok, bahçe, tarla, bağların sınırlarına çit diye dikilen dikenli ağaçcıklardır.

Karaçalı (çalıdikeni): Hünnapgillerden bir ağaçcıktır. Bir çeşit dikenleri vardır. Hem de çokçadır. Bahçe sınırına dikilir. Çit görevi görür. Dokunmaya gelmez, dokunanı perişan eder. Bu işi, dallarındaki dikenler yapar.

Çalıbülbülü: Bülbül türü bir kuştur, serçegillerdendir. Güzel öter. Akdeniz ülkelerinde, ova ve tepelerde yaşar. Çalıbülbülleri, yuvalarını karaçalılar arasına yaparlar. Karaçalıları da bunun için tercih ederler.

*     *     *

Bu deyim, doğduğum köyde yaşıyor. Yaşatanlar sağ olsun. Eğer bir ders verebiliyorsa, herkes de bu dersi lütfen alıversin!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@