02.07.2012, 00:00 127

ÜSTAT SÖZCÜĞÜNÜN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Çorum Eğitim Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) 4.2.2012 cumartesi saat 13’de Sanat Dostları Toplantısında bir gencimiz üstat ile ilgili kendisinin yazdığı şiiri okudu.  Edebiyatçı, şair, araştırmacı dostlar açıklamalar yaptılar. Ben, dinleyici olarak kaldım. O gencimize de teke tek bir şeyler söyledim. Ama konu üzerinde düşünmek zorunda kaldım. Bu köşe yazısı da böylece doğdu.

Beğenilebilir, beğenilmeyebilir, yöntemime uydum “üstat” sözcüğünün anlamı ile işe başladım.

Üstat sözcüğünün anlamı: Üstat sözcüğü Farsçadır, Türkçemize geçmiştir. Bizim de sözcüğümüz olmuştur. Anlamı da şöyledir;

-Bir bilim ya da sanat dalında üstün bilgisi ya da yeteneği olan kimse, yani kişidir.

Bilimin anlamı: Evrenin her bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemler ve gerekçelere dayanarak yasalar bulmaya çalışan düzenli bilgidir. (Eşanlamlısı ilimdir.)

Sanat sözcüğünün anlamı: Birşeyi, kurallarına uygun olarak yapma tarzı yani biçimidir. Örnekler; hitabet sanatı, resim sanatı, müzik sanatı.. niceleridir.

-Başka bir tanımla, başarıya giden yolun kendisidir.

-İnsan yaratıklarında, bir ülküsel (ideal) güzelliğin anlatımını gerçekleştirme çabasıdır.

-Bir de bir çağın, bir ülkenin artistik yapıtlarının tümüdür.

Demek oluyor ki, üstat olabilecek kişi, maddi alemde olduğu kadar manevi alemde de vardır, var olmalıdır. Her insan üstat ararken, kendi alanındakilerinin yanında diğer alanlardaki üstatları da öğrenebilirse tek cepheli olmaz, kişisellik ve olgunluk kazanır. Aranılan kişi olabilir. Çevresinde saygı da toplayabilir.

Manevi alanda üstat arayanların, matematik, fizik, kimya, biyoloji, jeoloji, sosyoloji, felsefe ve nicelerini bilmesi halinde akıl ve mantık yolunu bilmeleri gereklidir. O zaman tek cepheli bir insan olunabilir. Çağımızın üstadı, kendi alanı kadar diğer alanların üstatlarına da saygı duyan kişi olmak zorundadır.

Genç yaşta, bir dalda çalışmak iyidir, güzeldir.Bir üstat arayıp o yola girmek için köklü bir kültür birikimine ihtiyaç vardır. Bu ise, en az 30-40 yıllık bir ömürle gerçekleşme yoluna girebilir.

Şiir yazamadığım için şöyle yap, yapma diyemem. Çok şiir okusun. Anadili Türkçedeki her sözcüğü anlamını çok iyi öğrensin diyeceğim. Bir şiir, kalplerde yer edebiliyorsa yaşar, onu yaşatanlar bulunur.

Bir işe başlamak, bir ümittir. Onu uygulamak meziyettir. Takdiri dinleyenlere aittir. Üstadım diyen yitirir. Üstatlığı ise eserlerine göre gelecek kuşaklara bağlıdır.

Kişilik, taklit etmekle kazanılamaz. Üstattan ders alınabilir, bu da böyle biline!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@