23.09.2014, 00:28 1233

URLA’NIN ÖZBEK KÖYÜNDEKİ DÜĞÜNE KATILDIM (II)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

25 Ağustos Pazartesi akşam üstü köye vardığımda, kına gecesinin yapılacağı köy meydanından itibaren gelin evine kadar süslemeler ve balonlar dikkatimi çekti. Eve yaklaştığımızda davul ve zurna sesi geliyordu.
Eve girdiğimde bahçede kurulu bulunan masalar akşam yemeği için hazırlanıyordu. Ailenin büyükleri, akrabaları ve dostları ile tanıştım. Düğün için komşuların da destekleriyle hazırlanan yemekte her şey vardı. Bunlar dışında Özbeklere mahsus kulak çorbası, masur ve keşkek sunuldu.
Yemekten sonra Antalya'da turizm sektöründe çalışan damat ve gelinle birlikte hepimiz düğün için hazırlanan köy meydanına doğru yürüdük. Köy sakinlerinin büyük bir kısmı ile davetlilerin katıldığı bu akşam orkestranın çaldığı hareketli müzikle çok eğlenceli geçti. Katılanların çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu akşam da bol dans edildi ve yörenin milli oyunu olan Zeybek de dahil bir çok halk dansları oynandı. İlerleyen saatlerde her biri çok güzel giyinmiş genç kızlar gelinin etrafında toplandılar ve kına yakılma törenini tamamladılar. Bu arada içine şeker, buğday ve madeni ufak paraların doldurulduğu bir testi uğur getirmesi temennisi ile yere vurularak kırıldı ve içinden yere saçılanlar bilhassa çocuklar tarafından kapışıldı. Gece geç saatlere kadar süren eğlencede yıllarca birlikte çalıştığım ve çok uzun süreden beri göremediğim Çevre Mühendisliği Bölümü görevlisi Ayşe hanım ve kızı ile birlikte oturduk. Böylece bölüm ve mensupları hakkında bilgi aldım. Kendileri hakkında sohbet ettik. Köy meydanındaki bu akşam gördüklerim Kına gecesi için bir gün önce geldiğime değdi. Böyle güzel bir düğünü çocukken Çorum'un Kırkdilim köyünde bir Çerkez düğününde de yaşamıştım. Kına gecesinde çekilen iki fotoğraf aşağıda görülmektedir.


Gelin ve damat Kına gecesinde arkadaşları ile


Gelin, damat, Özer ailesi, Tankut ve ben

Geceyi Tanzer'in Gülbahçe körfezi kıyısında bulunan yazlığında diğer misafirlerle birlikte geçirdim. Ertesi gün sabah kahvaltısını düğün evinde yaptık. Vesile, Tanzer ve Tankut ile Urla'ya indik. Kendileri son alışverişlerini yaptılar ben de bu arada yazlık kıyafetimi tamamlamak üzere bir kravat aldım. Oradan Müftülüğe uğrayarak imam nikahını kıyacak hocayı alarak köye döndük. Öğle namazından sonra kıyılan nikahta ben de şahitlik yaptım. Bu esnada çekilen bir fotoğraf aşağıda görülmektedir.


Dini nikah kıyılırken

Öğleden sonra Özbek köyü yakınında yazlık evleri bulunan Çevre Mühendisliği Bölümü görevlisi Ayşe hanım ve eşi Prof.Dr. Nazmi Topçu beni ziyarete ve akşam düğüne katılamayacakları için Özer ailesini tebrik etmeye geldiler. Bölümümüzde asistan olarak çalışan Nazmi ile Ayşe 1984 yılında evlendikten sonra Erzurum, Isparta ve Demirci'de çalıştılar. Nazmi dekanlık da dahil bir çok idari görevler üstlendi. İkisi de emekli olan eski mesai arkadaşlarım yazlıklarında ufak ta olsa çiftçilik yapıyorlar. Onlarla uzun süre sohbet ettik.
İkindiye doğru erkek tarafı gelini damat Onur ile almaya geldiğinde Yasemin'in ailesinden ayrılması çok zor oldu. Ağlayan yalnız gelin değildi. Otomobilller uzaklaşırken gelin evine hüzünlü bir sakinlik çökmüştü.
Akşam hep birlikte kır düğününün yapılacağı Urla'daki Mayapark düğün salonuna hareket ettik. Çok güzel hazırlanmış ve çiçeklerle donatılmış olan bu yerde de katılanlar coşku içinde eğlendiler. Nikahı Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar kıydı. Yasemin'in nikah şahitliğini kendisini Almanya'dan tanıdığım 84 yaşındaki dedesi yaptı. Takı merasimi esnasında yeni evlenen çifte Kuran ve Türk Bayrağı hediye edilmesi katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Bu esnada orkestra Türkiyem şarkısını seslendirdi ve katılanlar coşku ile bu şarkıyı birlikte söylediler. Bu geceye katılan ve aynı masada oturduğum Ege Üniversitesi İnşaat Bölümü öğretim üyelerinden olup halen Almanya'da yaşayan Doç.Dr. Edip Erenler ve eşi Hüner hanımla geçmiş günleri anarak sohbet ettik. Gelin ile damadın düğün salonuna gelişlerinde çekilen fotoğraf aşağıda görülmektedir.


Gelin ile damat Urla'daki düğün salonu girişinde

Ertesi sabah ( 27 Ağustos) gelin evinde hep birlikte kahvaltı yaptıktan sonra Tanzer beni Urla'dan yolcu etti. Yol boyunca bu mutlu ve güzel birliktelik gözlerimin önünden geçti ve gençlerin mutlu olmalarını ve bu arada Mısır'da bir otelde çalışan ve evlilik nedeniyle bu işinden ayrılan Yasemin'e de eşinin otelcilik alanında çalıştığı Antalya'da iş bulmasını temenni ettim. Ayrıca Allah nasip ederse Tankut'un düğününe de katılmayı da hayal ettim. Tüm mutluluklar 39 yıldan beri tanıdığım Özer ailesinin olsun.
Bodrum- Dörttepe 11 Eylül 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@