22.09.2014, 16:24 1541

URLA’NIN ÖZBEK KÖYÜNDEKİ DÜĞÜNE KATILDIM (I)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Düğün hakkında bilgi vermeden önce düğün sahibi öğrencim Tanzer Özel ve ailesi ile ilişkim ve yaşadıkları Özbek köy hakkında bilgi vermek istiyorum.
* * *
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde 1975 yılında Çevre Mühendisliği Bölümü’nü kurduğumda, ilk yıl kayıt olan 5 öğrenciden birisi olan Tanzer Özel bana olan saygısını, sevgisini ve ilgisini bugüne kadar devam ettirmiştir. 45 yıllık hocalığım esnasında çok sayıda öğrenci yetiştirmeme rağmen Tanzer gibi bana yakınlığını sürdürenlerin sayısı çok azdır.
1979 yılında çevre mühendisliği eğitimini tamamlayan Tanzer, mezuniyetinden kısa bir müddet sonra Almanya’da yaşayan kendisi gibi İzmir’in Urla kasabasının Özbek köyünden olan Vesile hanımla evlendi. Bu tarihten sonra yaşamını Almanya’nın Stuttgart şehrinin yakınında bulunan Göppingen kasabasında sürdüren öğrencim eşinin de desteği ile burada daha çok Türk işçilerine hizmet veren bir seyahat acentesi kurdu.
* * *
1979 ve 1980 yıllarında Stuttgart Üniversitesi’nde profesörlük tezimle ilgili deneylerimi Su Teknolojisi ve Kentsel Altyapı Enstitüsü’nde yürüttüğüm yaz aylarında Vesile ve Tanzer ile sık sık buluştum ve misafirleri oldum.
1984 yılında iki ay Stuttgart Üniversitesi’nde araştırma çalışmaları yaptım. Bu sürede kızım ve oğlum benimle birlikte idiler. Bazı hafta sonlarında Göppingen’e gittik ve kendileri ile vakit geçirdik. Bu arada onların Yasemin isimli bir kızları ve Tankut isimli bir de oğulları olmuştu. Bizleri evlerinde ağırlayan Özel ailesi bizlere yöreyi gezdirdiler ve içerisinde deniz dalgası gibi akıntıların yaratıldığı yüzme havuzunun yer aldığı dinlenme tesisine götürdüler.
1989 yılında eşimle Fransa ve Almanya’ya yaptığımız balayı seyahatinde de Özel ailesini ziyaret ettik ve iki gün misafirleri olduk. Kendileri İstanbul’a geldiklerinde beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyduk.
Yasemin İsviçre'de Otelcilik Lisesini bitirdikten sonra Amerika'da turizm üzerine lisans eğitimi gördü. Daha sonra Almanya'ya dönen Yasemin otelcilik sektöründe çalıştı. Babası gibi ülkesini çok seven Yasemin Almanya'da yabancı olarak yaşamayı istemediği için Türkiye'ye döndü ve tanınmış otellerde çalıştı. Oğulları Tankut'un da Amerika'ya işletme eğitimine gitmesi üzerine Tanzer 2006 yılında iş yerini kapatarak kızını da yalnız bırakmamak için Türkiye'ye döndü. O zamandan beri Özbek köyde amatör olarak çiftçilik yapmaktadır.
* * *
Yakın ilişkimi sürdürdüğüm ailenin büyümesini adım adım izlediğim sevimli kızı Yasemin’in düğün davetini alınca yaz tatilini geçirdiğim Bodrum’dan otobüsle Urla’ya gittim ve oradan 8 kilometre yakınlıkta bulunan Özbek Köye ulaştım.
Düğünü anlatmadan önce sizlere bu köy hakkında bilgi vermeyi istiyorum.
''Özbek Köyü tarihi çok eskilere dayanan ve Türk Denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip olan bir köydür. Köyün kuruluş tarihi 1000 yılların ortalarına, köyümüzün kurucusu Çakabey’in İzmir’e gelmesine kadar dayanır. Yirmi dört Oğuz boyundan birisi olan Üçokların Gök Han Oğulları koluna bağlı “Çavuldur” (bazı kaynaklarda “Çavundur”) boyunun beyi olan Çaka bey, kardeşi Yalvaç Bey ile birlikte Danişmend Gâzi'nin Anadolu fetihlerine komutan olarak iştirak etmiştir. İki kardeş 1078 yılında Ege Sahilleri'ne ulaştıklarında hem sayı bakımından hem de ganimet bakımından küçümsenmeyecek bir güç haline gelmişlerdi. Denizciliğin önemini kısa sürede anlayan Çakabey kendisine gemi yapabilecek güvenli bir yer ararken Özbek Köyü’nün olduğu yerleri keşfetti ve bugün hala köylüler tarafından “gemi yatağı” olarak adlandırılan yerde gemi yapım çalışmalarına başladı. Burada yapığı gemilerle ilk deniz başarılarını elde etti ve yeterince güç kazanınca tersanesini daha uygun bir liman olan Efes’e taşıdı. Bu sırada Eğriliman bölgesinden denize karışan lezzetli suyu takip ederek köyün bugün konuşlu olduğu yerli (suyun ucu-uçular denilen şimdiki köy meydanı) buldu ve obasının ileri gelenlerinin ailelerini dağların arasındaki bu korunaklı köye yerleştirdi. Bugünkü Özbek Köyü halkı da onların torunlarıdır.''
Ansiklopedik bu bilgiden görüldüğü gibi 1000 yıldan beri burada Özbek kökenliler yaşamakta ve bu nedenle köy eski örf ve adetlerine bağlılığını sürdürmektedir. Şu anda köyün nüfusu bin civarındadır.Özbek köy meydanından bir görünüm…Özbek köy genel görünümü..

* * *
Gelecek yazımda düğün ve 25 ve 26 Ağustos tarihlerinde köyde geçirdiğim günler hakkında bilgi vereceğim.
Bodrum- Dörttepe 11 Eylül 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@