08.10.2010, 00:00 131

ULUSAL SU, AR-GE VE YENİLİK STRATEJİLERİ ÇALIŞTAYI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Üç günden beri TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nün (TÜBİTAK-TUSSİDE) Gebze-Kocaeli tesislerinde tertiplenen “Ulusal Su, Ar-Ge ve Yenilik Stratejileri Çalıştayı”na katılıyorum.

Üniversiteler, kamu kuruluşları, özel teşebbüs ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı bu çalıştayın gayesi, ülkemizin ekonomik ve sosyal çarklarını döndüren ve yaşam kalitesini belirleyen önemli girdiler olarak enerji, su ve gıda alanlarında ülkemizin ihtiyaçlarının Ar-Ge ve yenilik yoluyla çözülmesi ve ulusal güvenliğe katkı sağlamasıdır.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, bu üç başlığı 2010 yılında, daha önce belirlenen dört konunun (Bilim İnsanı Yetiştirme, Bilim ve Toplum, Savunma, Savunma Araştırmaları) Başbakan’ın himayesine alınmasını kararlaştırmıştır.

Çalıştayda, su alanı bütüncül bir şekilde ele alınmış ve çalıştay sonrasında strateji belirlemek için oluşturulacak çalışma grubuna yol gösterecek girdiler elde edilmiştir.

*          *           *

Bu toplantıda da dile getirildiği gibi, teknoloji geliştiren ülkeler için, teknoloji ile bunu üretebilecek beyinlerin yorgunluğu doğru orantılıdır. Nüfusa göre teknoloji üretebilecek kişi sayısı 10 bin kişide:

Amerika’da 84,

Japonya’da 70,

Almanya’da 60,

Türkiye’de 25’tir.

Ülkemizde bu oranın en az iki katına çıkarılması gerekmektedir.

Gayri Safi Milli Gelir içerisindeki Ar-Ge’ye ayrılan pay incelendiğinde:

ABD yüzde 2.9,

Japonya yüzde 3.4,

Almanya yüzde 2.5,

Türkiye yüzde 0.7’dir.

Teknoloji üreten ülkelerin Ar-Ge’ye daha fazla pay ayırdıkları görülmektedir. Ülkemizde bu payın en kısa sürede yüzde 2 oranına çıkarılması gerekmektedir.

Kalkınmış ve teknoloji üreten ülkeler arasında yer alabilmemiz için Ar-Ge’ye büyük önem vermemiz çok önemlidir.

*          *           *

Çorum’un tercihi sanayileşme ile kalkınma olduğuna göre, sanayicilerimiz Ar-Ge’ye önem vermeli ve bu konuda faaliyetlere başlamalıdırlar.

Ar-Ge konusunda Hitit Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulması planlanan “Teknokent” bir an önce faaliyete geçirilmelidir.

Gebze-Kocaeli, 6 Ekim 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@