17.12.2018, 00:11 170

ÜLKENİN “MAKÛS TALİHİ”

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI

* Soma’da 301 maden işçimizin yeraltında ölmesi üzerine en üst düzeyden ne seslendirilmişti? “Bunlar sürekli olan şeyler, bu işin fıtratında bu var” denmişti.

*Başbakan’ın Zonguldak’taki maden faciasıyla ilgili “kader” açıklamasının ardından, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, madencilerin acı çekmediklerini belirterek “Güzel öldüler” demişti.

*Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu; Büyük bir rahatlıkla 45 öğrencinin Ensar Vakfında tecavüze uğramasını “Bir kereden bir şey olmaz” diyerek rahatça ifade etmişti.

*”Demirağlarla ördük ana yurdu dört baştan” sözüne karşı “ Ne ördünüz be, asıl biz örüyoruz” diyordu iktidar mensupları. TCDD'ye vagon üreten şirket, konkordato ilan etti.

*Nüfusa oranla mahkûm sayısında, dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduğumuz açıklandı. Şeker fabrikalarını sattığımız illere cezaevi yaptırıyoruz, Dünya bilgi kaynağı, Wikipedia yasak, ülkenin bilgi hazinesi Milli Kütüphane’nin kapısına kilit vurmuşuz.

*Bu çağda soğuktan donarak ölen askerlerimizi, çocuğuna okul kıyafeti alamayan intihar eden babaları ve devamını yazmayım isterseniz.

*Dubai Emiri, Darıca'da yaptırdığı malikânesinde dekorasyon için 24 ayar altın kullandı. Hep felaket tellallığı yaptığımı sanmayın. Saraydaki ikramlarda ‘Ejder meyveli smoothie’ içildiğini de unutmayalım. Ucuz ekmek kuyruğunda bekleyenler, bekleyedursun.

*Bakan Damat “ekonomi batıyormuş, vay anasını, nasıl batıyor?” dediği sıralar da dört bine yakın şirket konkordato ilan etmişti.

*Viyadük çöktü, pek çok işçi öldü, peşinden yayın yasağı geldi. Neden? Milletin orasına koyan şirketin asaleti bozulmasın.

*Adana'da kadın polislere fuhuş yaptıran kadın polis yakalandı, haberini de duydu, bu ülke.

GÜNCEL KONU TREN KAZALARINA GELİNCE

22 Temmuz 2004: İstanbul-Ankara seferini yapan hızlandırılmış tren, Sakarya’nın Pamukova ilçesi yakınlarında raydan çıktı 41 kişi öldü 74 kişi yaralandı.

27 Ocak 2008: İstanbul-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi Kütahya’da raydan çıktı. 9 kişi öldü.

27 Ağustos 2009: Bilecik Bozüyük’te Eskişehir-İstanbul seferini yapan trenin hemzemin geçitte iş makinesine çarpması sonucu 5 kişi öldü.

8 Temmuz 2018: Edirne Uzunköprü’den İstanbul Halkalı’ya giden tren, menfezin altındaki toprak kayması sonucu devrildi, 24 kişi öldü 318 kişi yaralandı.

13 Aralık 2018: Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren Yenimahalle’deki Marşandiz İstasyonu’nda kontrol lokomotifine çarptı, 9 kişi öldü 47 kişi yaralandı.

*Akıllara durgunluk veren bir açıklama; Ulaştırma Bakanı Turhan, Ankara'daki tren kazasına ilişkin “Sinyalizasyon sistemi demiryolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil” dedi.

Sonuç olarak; Ülkenin “makûs talihi” akıl ve bilimle yenilecektir. Yoksa beyan ettikleri gibi ebediyen “fıtrat” (yaradılış) olarak kalacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@