26.07.2018, 00:08 158

ÜLKEMİZDE OTELCİLİĞİN GELİŞMESİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki yazımda Bodrum’da sitemizin yakınına inşa edilen turistik bir otelden ve yarattığı gürültüden bahsetmiştim. Aynı yazımda otel inşa edilmeden sitemizde 25 yıla yakın bir süre sakin bir yaşam sürdürdüğümüzü anlatmıştım.

Genelde ülkemizde turizm hareketlerinin başladığı 60 ve 70’li yıllarda tüm sahiller bomboştu. O zamanlar kimse Bodrum, Çeşme ve Kemer gibi yerlerin nerede ise varlığından habersizdi. Ülkemize turist çekmek ve turizm hareketlerini teşvik için hükümetlerimiz tarafından Emekli Sandığı eliyle İstanbul’da ilk defa 1955 yılında Hilton, daha sonra Tarabya ve Maçka Otelleri, Ankara’da Büyük Ankara ve Stad otelleri, İzmir’de Efes Oteli inşa ettirildi ve çalıştırılmaya başlandı.

Aynı kuruluş tarafından Foça ve Kuşadası tatil köyleri işletilmeye başlandı. İşletme işini Club Med isimli bir Fransız firması üstlendiği için bu köyler Foça ve Kuşadası Fransız tatil köyleri olarak tanındılar.

1982 yılında çıkarılan Turizm Teşvik Kanunu’nun sağladığı imkanlarla büyük şehirlerimizde ve kıyı bölgelerimizde özel teşebbüs firmaları tarafından çok sayıda otel inşa edildi. Uygulanan liberal ekonomiyi destekleyen Özal döneminde 1984 yılından itibaren devlet kuruluşları eliyle değil özel teşebbüs firmaları eliyle çalıştırılmasının daha faydalı olacağı konuşulmaya başlandı. Bu konuşulmayla kalmadı ve o dönem ile takip eden diğer hükümetler döneminde özel teşebbüs firmalarına kiralandı. Bu arada Hilton Oteli satıldı.

yılında iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleri ise kiralama işleminden vazgeçerek otelleri satmaya karar verdi. Bu kapsamda satılan otellerden yaşadığım İstanbul’da Maçka Oteli yıkılarak yeniden yapıldı ve Tarabya Oteli’nde tadilat ve eklemeler yapılarak işletmeye alındı. Diğer şehirlerdeki otellerde benzer değişikliklerden sonra yeniden faaliyetlerini sürdürmeye başladılar.

Emekli Sandığı Yönetim Kurulu üyesi iken 1987 yılında ziyaret ettiğim ve 70’li yıllarda açılan Kuşadası Fransız Tatil Köyü 35 yıl faaliyetini sürdürdükten sonra üç yıl kapalı kaldı ve 2005 yılında bir Türk girişim firmasına satıldı. Aynı tarihlerde faaliyete geçen ve 13 yıldan beri kapalı olan Foça Fransız Tatil Köyü bu yıl Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından yeniden turizme kazandırılması amacıyla 49 yıllığına ihaleyle kiralanmak üzere teklifler 20 Temmuz tarihine kadar alındı. Neticenin açıklanması beklenmektedir.

Ülkemizin otelcilik tarihi incelendiğinde Emekli Sandığı tarafından kurulan otellerin ve tatil köylerinin ülkemiz turizminin kalkınmasına çok önemli katkılar sağladığı görülecektir. Aynı dönemlerde Turizm Bakanlığı yurdun birçok köşesinde özelikle tarihi ve turistik yörelerinde daha küçük boyutlu Turban otelleri açtı. Bu oteller de Emekli Sandığı otelleri gibi özelleştirildi. Bu kapsamda Çorum’daki Turban Oteli de özelleştirildi. Bu otel, Çorumlu işadamı Uğur Barlık tarafından satın alındı ve bugün şehrimizde turizmin gelişmesine önemli katkısı olan Anitta Otel’ine dönüştürüldü.

Bodrum - Dörttepe , 24 Temmuz 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@