23.07.2013, 00:00 167

ÜLKEMİZDE İKİ YÜZLÜLER ÇOĞALIYOR MU?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir söyleşide; buradan, şuradan konuşuldu. İki yüzlülük dile getirildi. Katılanlar görüşlerini birikimlerine göre aktardılar.

1.Her şeyin iki yüzü vardır. Dış ve iç yüz bir bütünlük sağlar. Her canlı ve cansız bu iki derinliğe sahiptir. Bilim, akıl ve mantık bu iki yüze ait incelikleri bizlere öğretir.

2.Benim kafam, dostumun söylediklerini anlamında alamıyor. Bu kusur bende, daha çok beni yetiştirenlerde var. Bilerek ya da bilmeyerek, hatta imrenerek iki yüzlü davrananlarımız eksik değil. Toplum, bu iki yüzlüleri dinliyor, nezaketen susuyor, ama o kişiye olan notunu veriyor.

3.Ben de iki yüzlülüğü, bir başka açıdan açıklamaya çalışacağım. İki yüzlü kişi, müraitiptir. Mürai olan kişi inanç tiplerinin en beğenilmeyenidir. Çünkü mürai, Hazreti Peygamberimiz tarafından Allah düşmanı ilan edilmiştir. Bunu da ben değerli bilim adamı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün “Beşinci Tipi Tanıyalım” köşe yazısından öğrendim.

Şu anda iki yüzlülerimiz eksik değil. Ama Allah’ın yalnız insanlara verdiği akıl ve beyin gücü yanında din kitabımız Kur’an-ı anlamında öğrendikçe iki yüzlüler bu ülkede çoğalamaz. Türk insanının nitelikleri iki yüzlüleri bir süre sonra ötelemeyi bilir.

4.Dostum mürai sözcüğünü çok güzel açıkladı. Bu görüşe aynen katılıyorum. İki yüzlü insan, müraidir. İnanç durumu, menfaatlerine göre değişen kendini bilmeyecek durumda olan bir kişidir. Sözü geçen yazıyı ben de okudum. İki yüzlülerin tutarsızlıkları şunlardır:

*Görünürde inanmışlık.

*İbadette özellikle namaza devam.

*Riyakarlık.

*Din ve ibadet ile sağladığı itibariyle halkın malını ve özellikle ülkenin kamu kaynaklarını gözden kaçırmaktır.

Aramızda bir, iki böyle tip olabilir. Onları görüp susanların kafası bir gün çalışır. Çünkü beyin gücüne sahip olan tek canlı bizleriz.

Bu köşe yazısı, bir söyleşinin bir bölümünü kapsıyor. Diğer kısımları da bir gün yazılabilir.

Dağılmış bir imparatorluktan bir Cumhuriyet kuran bu toplumun tabanı sağlam yapıdadır. Esen rüzgarlar ne denli hızla da esse, bu tabana etkisi olmaz. Çünkü, bir genç kuşak yetişiyor. Okumaya çalışıyor. Düşünmeyi ön plana almak üzere. Düşünebilen beyinler var oldukça geleceğimiz daha iyi olacaktır. İki yüzlü davrananın yüzü al al olur. Oysa, bu dünyada akıl ve beyin güçlerini kirli alanlarda değil, temiz alanlarda kullananlar söz sahibi olur. Bu da sizlere, bizlere, onlara bağlıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@