21.03.2018, 00:05 247

ÜLKEMİZDE ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN 103. YILI KUTLAMALARI VE AFRİN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Türk tarihinde önemli yeri olan ve milletimizin bağımsızlığını sağlayan Çanakkale Savaşı’nın 103. yılı ülkemizin her tarafında anlamlı bir şekilde kutlandı. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz dehasıyla, kahraman silah arkadaşları Mehmetçiğin vatan mücadelesinin azmi birleşmiş, kazanılan bu zaferle “Çanakkale Geçilmez” destanı yazılmıştır. Türk ordusu bu anlamlı günü, Afrin’i ele geçirerek taçlandırdı.

Kutlamalar Türkiye’nin her tarafında tüm hafta sonu devam etti ve bu kutlamalara devlet büyüklerimiz yanında halkımız da coşkuyla katıldı.

***

Ben de Cumartesi günü eşim ve kızımla birlikte Üsküdar Belediyesi’nin Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Samsun Devlet Korosu Çanakkale’ye Ağıt Konseri’ne katıldım.

Açılışta Samsun Devlet Korosu Türk Müziği Korosu Şefi Nihat Gönül, “Çanakkale' ye Ağıt adlı CD’lerinin devamını Şefliğini Sayın Aylin Şengün Taşcı Hanımefendinin yaptığı, Mısra Türk Müziği Korosu Topluluğu ile Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu birlikte bu akşam sizlere sunuyoruz.” dedi.

Eseri izlerken birçok yerinde seyircilerin etkilendiğini ve gözyaşlarını tutamadıklarını fark ettim. Sunumun sonunda tüm izleyiciler sanatçıları ayakta alkışladılar ve onların bu kapanışta Türk bayraklarıyla seyirciler arasına katılmaları görmeye değer coşkulu bir tablo idi.

Bu ağıtın Çanakkale'de şehit düşen Mehmetçiklerimiz kadar vatan için mücadelede canını veren bütün evlatlarımızın ruhunu şad ettiğini düşünüyorum. Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı’nda, “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!”. Bu satırları takiben söylediği “Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.” cümleleri ile ifade ettiği gibi bu vatanın evlatları her zaman ve son günlerde Afrin’de göğüslerini vatan için siper ettiler ve şehit oldular. Yüce Allah’ın Cennet kapılarını açtığı bu şehitlere hepimiz medyunuz. Yetiştirdiğimiz evlatlarımıza 1 metrekareye 6000 merminin düştüğü Çanakkale’yi anlatmalıyız ve onları vatanımıza her zaman sahip çıkacak şekilde yetiştirmeliyiz.

Samsun Devlet Korosu’nun bu etkileyici sunumunun Çorumlulara takdim edilip edilmediğini bilmiyorum. Eğer bugüne kadar Çorum’a gelmemiş iseler en kısa sürede yetkililerimiz bu koroyu Çorum’a davet etmeli ve “Çanakkale' ye Ağıt” mersiyesinin halkımıza dinletilmesi sağlanmalıdır.

***

Pazar günü ise Çorumlu Eğitimci Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği (ÇESİAD) tarafından Üsküdar Belediyesi binasında tertiplenen toplantıya katıldım. Bu toplantıya dernekten burs alan çok sayıda Çorumlu Öğrenci yanında derneğin davet ettiği kişiler ve aileler katıldılar. Bu köşe yazım, orada kucakladığım hemşehrilerimin tek tek adlarını yazmaya yetmez. Masamızda bulunanlar arasında ev sahibi ÇESİAD Derneği Başkanı Mehmet Karaca, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Çorum İl Özel İdaresi Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya Üsküdar Belediye Meclisi Üyesi İskilipli Saadettin Karaca ve Refah Partisi Çorum eski İl Başkanı Yaşar Soluk’u sayabilirim.

Açılış konuşmalarından sonra öğrenciler Çanakkale Savaşı ile ilgili tarihi fotoğrafları gösterdiler ve Çanakkale Savaşı hakkında bizi bilgilendirdiler. Ayrıca günün anlamıyla bağdaşan şarkıları bizlere takdim ettiler.

Bu buluşmanın Çorum basınında yer aldığını tahmin ediyorum. Bu nedenle açılış konuşmaları da dahil katılanlar hakkında aydınlatıcı bilgileri oralardan okumanızı öneriyorum.

Açılış konuşmaları esnasında ben de gençlere hitap ederek, vatanımıza sahip çıkmalarını, kendilerini iyi yetiştirmelerini ve ülkemizi Atatürk’ün önerdiği gibi muasır medeniyetler seviyesine yükseltmelerini istedim.

İstanbul, 19 Mart 2018

Açıklama:

Ağıt: Genellikle bir ölümün ya da acı, üzücü bir olayın ardından söylenen halk türküsüdür.

Şüheda: Şehitler

Huda: Allah

Cüda: Ayrılmak

Medyun: Borçlu olmak

Muasır: Çağdaş.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@