18.07.2011, 00:00 159

ÜLKEMİZ NEREYE GİDİYOR ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Güncel siyasi konularda köşemde yazı yazmamaya bugüne kadar azami özen gösterdim ve göstermeye de devam etmek niyetindeyim.

Diyarbakır Silvan'da şehit edilen 13 vatan evladının acısını hissetmemek mümkün mü? İnsan nasıl susabilir? Ölen yavrularımızın ailelerine başsağlığı,yaralılara acil şifalar diliyorum..

Geçmişte yaşananlara bir tarafa bıraksak bile seçimlerden beri ülkemiz için için kaynıyor, sanki bir kıskaca alınıyor...

Gün geçmiyor ki ülkemizin üzerine patlayan bir yanardağın püskürttüğü gibi kızgın lavlar gelmesin! Ve bu lavların diğer etkileri yanında kavurucu sıcaklığı ise her gün daha fazla hissediliyor.

İşte bu nedenle bu kızgın lavların yaratacağı etkiler hakkında bir değerlendirme yapmak bana göre güncel politikanın çok ötesinde olsa gerek...

Benim gibi tatilini burada geçirenlerin büyük bir çoğunluğu çok karamsar. Kimsenin ağzını bıçak açmıyor. Hemen hemen herkes '' ÖZERKLİK'' filan derken ülke bölünüyor mu korkusunu yaşıyor. Bir kısmı yabancı güçlerin bu gelişmelerde parmağı olduğunu iddia ederken diğer bir kısmı ülkedeki kopukluğu ve ayrışmayı bu gelişmelerin nedeni olarak görüyor. Hatta daha ileri gidip basında sık sık yer aldığı gibi toplumun bölündüğünü ve ülkenin bir iç savaşa sürüklenebileceğini üzülerek ifade ediyorlar. Çözüm içinde çok farklı yorumlar yapıyorlar.

1964 yılında benim de takip ettiğim Almanya'nın Hannover kentinde gerçekleşen ''Avrupa Kürt Talebeleri Kongresi''nde ifade edildiği ve haritalarla gösterildiği gibi, ülkemizin bir kısmının aradan geçen 46 yıl içinde adım adım anavatandan koparılması mı gerçekleştiriliyor?

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin resmi yayın organı Peyammer Ajansı'nın internet sitasinde, “Dört ayrı Kürdistan'da (Türkiye, Irak, Suriye ve İran) tek bayrak kullanılması, ardından Bağımsız Kürdistan kurulması” çağrısını içeren yazıların yer alması bunun gerçekleştirilmesinin istendiğinin bariz bir göstergesidir.

Hükümet,  partiler ve tüm kuruluşlar birlikte hareket ederek bugüne kadar kardeşçe bir arada yaşamış olan insanlarımızın arasındaki gerilimleri gidermeli ve barış ve huzur içinde yaşamalarını sağlanmalıdırlar.

Nitekim Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, her ne kadar BDP halen yemin etmediğinden aşağıdaki önergeye bir katkı sağlamamış olmasına rağmen AK Parti, CHP ve MHP tek ses olarak destek verdiler.

“TBMM'nin manevi varlığının ayrılmaz bir parçası olan bütün şehit askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve büyük Türk milletine başsağlığı diliyoruz. Hiçbir güç, Türkiye devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü sarsamayacaktır. Milletimizin birliğine, ülkemizin bütünlüğüne ve devletimizin tekliğine karşı girişilen siyasi ve silahlı saldırılar neticesiz kalmaya mahkûmdur.

Milli güvenliğin sağlanmasından yüce Meclisimize karşı sorumlu olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin, hukuk devleti, demokrasi ilkeleri ve insan haklarına saygı çerçevesinde terörle ve bölücü girişimlerle mücadele için seferber edeceği her adımda yanında olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terörle mücadelesi, demokratik, meşru ve hukukidir. Milletimizden aldığımız güçle, TBMM'de grupları temsil eden milletvekilleri adına yüce Türk milletine saygıyla arz ederiz.”

Bu tarihsel önergede belirtildiği gibi tüm ulus, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin milli birliği ve güvenliği sağlamasını istemekte ve beklemektedir.

Bodrum-Dörttepe,

17 Temmuz 2011

Uğur Ergan, “Sitesinde Kürtlere ortak bayrak çağrısı” Hürriyet, 16.7.2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@