27.10.2011, 00:00 131

ÜLKEMİZ NEREYE GİDİYOR ? (2)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Aynı başlığı içeren yazımı 18.07.2011 tarihinde yazmıştım. Aradan geçen zaman esnasında durum daha da vahim bir görünüm kazandı. Artan bir şekilde her gün gencecik vatan evlatlarını şehit vermeye devam ediyoruz.

Geçen hafta Hakkari Çukurca'da 8 ayrı noktaya saldıran PKK'lı teröristler yine 24 askerimizi şehit etti. Esas hedefleri Sınır Jandarma Tugay Komutanlığına bağlı Kekliktepe Üs Bölgesi idi. En çok kayıp da burada verildi. Bu kadar büyük bir grubun gelişi nasıl hissedilmedi ve neden bildirilmedi?

Hakkari'de şehit olan 24 vatan evladının ve diğerlerinin acısını hissetmemek mümkün mü?  Ölen yavrularımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar ve milletimize sabır diliyorum. Şehitler hepimizin evladı ve değerli parçası...

*     *     *

Bir köşe yazarı olarak her ne kadar elimden fazla bir şey gelmiyorsa da ülkemin bir çıkmaza doğru sürüklendiğini ve hatta parçalanmaya çalışıldığını görüyorum.

Başbakan ve bakanlar sık sık bütün bu olayların arkasında yabancı güçlerin ellerinin olduğunu ifade ediyorlar. Kimdir bu yabancı güçler veya devletler? Hatta zaman zaman bu güçlerin ve devletlerin bize dost oldukları söyleniyor? Bu bölünmeyi hızlandırmak isteyenler teröristlere sağladıkları destek yanında kimin tarafından hazırlandığı bilinmeyen fakat internet ortamında dolaşan yazılar ve haritalar yayınlayarak Türk halkının moralini bozmaya ve olumsuz etkilemeye çalışıyorlar.

Ülkemiz için için kaynıyor, sanki bir kıskaca alınıyor... Gün geçmiyor ki ülkemizin üzerine patlayan bir yanardağın püskürttüğü gibi kızgın lavlar gelmesin! Ve bu lavların diğer etkileri yanında kavurucu sıcaklığı ise her gün daha fazla hissediliyor...

*     *     *

1964 yılında benim de takip ettiğim Almanya'nın Hannover kentinde gerçekleşen ''Avrupa Kürt Talebeleri Kongresi''nde ifade edildiği ve haritalarla gösterildiği gibi, ülkemizin bir kısmının aradan geçen 46 yıl içinde adım adım anavatandan koparılması mı gerçekleştiriliyor?

Belirttiğim haritaların yanında, Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin resmi yayın organı Peyammer Ajansı'nın internet sitasinde, “Dört ayrı Kürdistan'da (Türkiye, Irak, Suriye ve İran) tek bayrak kullanılması, ardından Bağımsız Kürdistan kurulması” çağrısını içeren yazıların yer alması bunun gerçekleştirilmesinin istendiğinin bariz bir göstergesidir. Hakkari Çukurca olayından sonra ülkemizi ziyaret eden Neçirvan Barzani ve daha önce Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari tarafından yapılan açıklamaların ne kadar güvenilir olduğunu göreceğiz.

*     *     *

Ben Türkiye'nin en önemli iki sorunu olduğunu İstanbul'da düşünce kuruluşlarında yapılan toplantılarda devamlı ifade ettim ve konuşmacıların bu konudaki görüşlerini öğrendim .Bu iki sorunun birisi Türkiye'deki aşırı nüfus artışı ve bunun bölgesel farklılık göstermesi, diğeri ise yerel yönetimlere acele bir şekilde yetki devridir.Türkiye'nin 'AVRUPA YEREL YÖNETİMLER ÖZERKLİK' şartını kabul etmesi ve uygulamaya koyması ile ülkemizde ''ÖZERKLİK'' isteğinin arttığını düşünüyorum.

*     *     *

''Şunu kimse unutmamalıdır ki; bize bu acıyı çektirenler, misliyle çekeceklerdir. Devletimizi bu saldırılarla sarstıklarını zannedenler, hizaya getireceklerini zannedenler, göreceklerdir ki bu saldırıların intikamı çok büyük olacaktır ve misliyle de alınacaktır.Türk Devleti'ne savaş açarak bir yere varılamayacağını göreceklerdir. Onlara yataklık edenlerin de, bunların bu şekilde at koşturmasına fırsat verenlerin de muhakkak ki derslerini çıkarmaları gerekir. Onların da neticelere katlanmaları gerekir.

Bütün dünya şunu bilmelidir ki Türkiye azimli, kararlı bir şekilde bu terörle sonuna kadar mücadele edecektir ve bu terör karşısında hiçbir şekilde sarsılmayacaktır; sonuna kadar da bu işi bitirmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Bu mücadelenin uzun soluklu bir mücadele olduğunu herkes biliyor. Dünyanın başka tarafında da böyle olmuştur. Bu konudaki kararlılığımız kesindir. Türkiye'deki demokratik gelişmeleri eğer 'terör neticesinde elde ediyoruz' zehabına kapılanlar varsa şunu bilmelidirler ki büyük bir tarihi yanılgı içindedirler.''

Hakkari Çukurca olayından sonra Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün yaptığı yukarıdaki açıklamada söylenenler beni ilerisi için bir parça ümitlendirdi ise de ifade ettiklerinin yapılmasını sağlamasını ve takipçisi olmasını bu ülkenin bir vatandaşı olarak huzur içinde yaşayabilmek için kendisinden bekliyorum.

İstanbul, 26 Ekim 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@