14.09.2018, 00:08 215

TUTUMLU SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Tutumlu sözcüğü Türkçe’dir. Ama halk arasında daha çok Arapçası olan “tasarruf” sözcüğü yer alır. Bir sohbette, tasarruf üzerinde durulursa hemen şunlar dile getirilir. Şöyle ki;

-Tasarruf, tutumlu olmak demektir.

-Tasarruf, her yerde olduğu gibi para biriktirmeyi, para artırmayı da ileride kullanmak için amaçlar. Bir ülkede tutumlu olmayı düşünen bireyler çoğaldıkça o ülke huzurlu yaşar. Devletin ve ailenin bütçesi açık vermez. Herkes gelirine göre gider yapmayı amaç saar.

Bu girişi niçin yaptık? Onu da açıklayabiliriz. İzninizle!

2018 yılı Temmuz ayının sonlarına doğru, her sohbetimde tutumlu olmak üzerinde duruldu. Tabandaki vatandaşlarımız şunları dile getirdi:

-Ben, köyde yaşayan, giderini gelirine göre ayarlayan bir vatandaşım. Bizleri yönetenler, bütçedeki açığı önlemek için Belediyelere yaptırmakta olduğu yardımları üçte bir azalttı. Bu duruma göre, yönetenlerimiz daha hangi alanlarda tasarruf yaparlar, deyip konuşmamı noktalıyorum.

-Ben ortaokul mezunuyum. Bir emekliyim. Büyük Millet Meclisimizde 600 milletvekili var. Bu sayı kesinlikle 300’e indirilmelidir.

-Ülkemizi yöneten büyüklerimiz milletvekili maaşlarını normale indirmeyi konuşabilmelidirler.

-İl, ilçelerde gösterişe kaçan etkinlikler azaltılabilmelidir.

-Ülkemizin bütçesinde gelire göre gider yapılması ve bunların denetlenmesi unutulmamalıdır.

-Ülkemizde herşey, dolara göre değil, liramıza göre yapılmalıdır.

Bu sobetin devamındaki eleştirilere yer vermedik. Amaç, eleştirmek değil, düşünüp ortak kararı bulup yaşatmaktır. Bunun yaşayabileceği ortam da çağdaş parlamento sistemidir!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 18:00
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@