15.07.2014, 21:52 340

TÜRKMENLER BİTİRİLİYOR MU?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Haziran ayının son haftasındaki yazımın başlığı '' IRAK’LA İLGİLİ KAYGILARIM !'' dı. Aradan geçen zaman içinde Irak'ın durumu Türkmenler açısından daha da problemli bir hale geldi. Ve kaygılarım azalmadı.
Irak anayasasına göre farklı bir idari statüsü olan Kerkük, IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti örgütü) hücumundan korunmak için Kürt Bölgesel İdaresi askerlerince alındı. Türklerin yaşadığı Musul ve Telafer lŞİD tarafından ele geçirildi. Tuzhurmatu Türkmenler tarafından müdafaa edilmeye çalışılıyor.
Durumun ne kadar vahim olduğu Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşad Salihi tarafından Hürriyet Gazetesi'ne açıklandı. '' Türkmenleri bitirme planı yaptılar başlıklı bu haberi sizlere gazeteden aynen alarak aşağıda değerlendirmenize sunuyorum.
* * *
''Irak Ordusu ile IŞİD güçlerinin çatışması arasında kalan Irak Türkmen Cephesi(ITC) lideri Erşad Salihi, ekonomik ve siyasi olarak Türkmenleri bitirmek için çok taraflı bir anlaşma olduğunu ileri sürdü. '' Sadece Türkiye değil tüm dünyadan Türkmen bölgesinin korunmasını talep ettiklerini belirten Salihi, son gelişmelerle ilgili Hürriyet'e şunları söyledi: ''Durum çok vahim. Özellikle de Telafer bölgesinde. Bir yanda silahlı örgütler (IŞİD'i kastediyor), diğer yanda (Irak Başbakanı) Maliki'nin uçakları. Sivil Türkmenler çok zarar görüyor. İyadiye bölgesinde, Musul'un içinde, Tuzhurmatu'da Türkmenler hedef alındı.
Güya KYB bürosuna uçaktan atılan roket hemen yakınındaki Türkmen mahallesi Aksu'yu yerle bir etti. Hem de iftar vakti. Çok sayıda şehit var. Maalesef Türkmenlerin coğrafyalarını, kendilerini savunacak bir güçleri yok. Bunu ne merkezi hükümet istiyor, ne de Kuzey Irak yönetimi. Bana göre Türkmenlerle ilgili çok taraflı bir anlaşma var.
Anlaşma şudur: 1- Türkmen ekonomisi sıfır olacak. Türkmen halkı parasız pulsuz kalacak. 2-Türkmen milleti silaha sahip olmayacak ki esir ve tutsak olarak yaşasın. Nasıl Erbil'deki (Kürt Bölgesi Başşehri) Türkmenler zamanla asimile oldu, diğer bölgelerdeki Türkmenler de asimile olsun isteniyor.''
* * *
Türkmenlerin bu çığlığını duymalıyız.
Bodrum- Dörttepe, 13 Temmuz 2014

Kaynak:
Uğur Ergan, '' Türkmenleri bitirme planı yaptılar'', Hürriyet, 9.7.2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@