16.12.2011, 00:00 210

TÜRKMENİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 20. YILI İSTANBUL’DA KUTLANDI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü’nün 20. yılı, İstanbul’da Başkonsolos Orazmukhamed Chariyev’in düzenlediği bir resepsiyonla İstanbul'da kutlandı.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin 1990 yılında dağılması ile Orta Asya’da yaşayan soydaşlarımız hürriyetlerini elde etmiş ve kendi devletlerini kurmuşlardır. Bu devletlerden birisi de Türkmenistan’dır. İlk Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ülkenin bağımsızlığını kazanmasında ve tarafsızlığının kabulünde büyük hizmetler yapmıştır. Kendisinin 2006 yılında ölümünden sonra bu görevi üstlenen yeni Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov akılcı politikalarıyla Türkmenistan'ı dünyanın gündeminde yer almasını sağlamıştır.  20 yıla büyük başarılar sığdıran Atavatan Türkmenistan, zengin enerji  kaynakları ile her geçen gün büyüyerek tüm dünyanın dikkatini çekmektedir. 

Bağımsızlığını korumayı isteyen Türkmenistan, kendisini dış güçlerin etkisinden, hatta işgalinden korumak için Birleşmiş Milletler’e başvurarak 12 Aralık 1995 tarihinde bağımsızlığının kabulünü istemiştir. 185 ülke tarafından bu isteği kabul edilen Türkmenistan, hiçbir ülke ile çarpışmamış ve savunmaya para harcamamıştır.Türkmenistan bugün Orta Asya’nın en kalkınan ülkelerinden birisidir.

Bağımsızlığını 1991 yılında elde eden Türkmenistan, 1992 yılında Türkiye tarafından tanınmıştır. Yeni kurulan bu devleti desteklemek üzere 1993 yılında merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye-Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği kurulmuştur.

Ben de Türkiye Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin kurucu üyesi olarak bu birlikteliğe eşimle birlikte davetli olarak katıldım. Atavatan'ımız olan Türkmenistan'ın dostları olarak biz de, Dernek Başkanı Necdet AYGÜN açıkladığı gibi,'' Dernek olarak 20 yıldır iki ülkenin dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için elimizden gelen bütün çabaları gösteriyoruz  bundan da çok mutluluk duyuyoruz. Türkmenistan’ı gelişmiş, dünyanın önemli ülkelerinden biri olarak görmekten mutluluk duyuyoruz.''

İstanbul WOW Otel’de gerçekleşen törene, Türkiye’nin önde gelen isimleri katılarak, Atavatan’ın sevincine ortak oldu. Türkmenistan İstanbul Baş Konsolosluğu’nun düzenlediği resepsiyona diplomatlar, siyasetçiler ve iş dünyasının seçkin temsilcileri katıldı. Geleneksel Türkmen kıyafetleri giyen gençler ise katılımcılara Türkmen adetlerine göre ekmek ve tuz ikram etti. Toplantı salonunun girişine açılan Türkmen kıyafetleri ve el sanatları sergisi büyük beğeni topladı.

Türkmenistan ve Türkiye milli marşlarının okunması ile başlayan resepsiyonda bir konuşma yapan Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosu Chariyev, ilişkilerimizin bir millet iki devlet çizgisinde devam ettiğini, Türkiye’nin Türkmenistan’ı ilk tanıyan ülke olduğunu söyleyerek Türkiye’ye ve halkına vermiş olduğu destekten ötürü teşekkür etti. 20 yılda Türkmenistan’ın büyük başarılara imza attığını aktaran Başkonsolos Chariyev, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerin de her geçen gün geliştiğini bildirdi. Coşku  içerisinde geçen gecede konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Atavatan için biraraya gelen konuklardan büyük alkış aldı. Gecede Türkmenistan sanatçılarının yöresel şarkıları ve gösterileri de ilgi topladı.

En çok beğeniyi Türkmen gençlerin seslendirdiği şarkılar gördü.Organizasyonda okunan Türkmen türküleri ve şiirleri de davetlilere keyifli anlar yaşattı. Daha sonra müzik eşliğinde davetlilere ikramda bulunuldu. Resepsiyonda verilen Türkmen pilavı ise davetlilerden büyük beğeni topladı. Türkmen pilavi hem pişiriliş hem de tat bakımından bizim İskilip dolmasına pek benzemekte oluşu bana aynı kökten geldiğimizi bir defa daha hatırlattı.

Bu toplantıda fotografta görüldüğü gibi İstanbul valisine geleneksel Türkmen kıyafeti giydirildi.Bizde  girişte İstanbul’da Başkonsolos Orazmukhamed Chariyev  Dernek Başkanımız  Necdet AYGÜN ile birlikte kutladık. Ayrıca eşimle birlikte geleneksel kıyafet taşıyan Türkmenlerle fotograf çektirdik.

Oradan ayrılırken Türkmenistan'ı ve Orta Asya'daki diğer Türki cumhuriyetleri kişisel ve devlet olarak bağrımıza basmamız  ve onları iyi tanımamız gerektiğini bir defa daha düşündüm.

İstanbul,15 Aralık 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@