15.06.2012, 00:00 136

TÜRKİYE’NİN TARIM ÜLKESİ OLABİLMESİ NELERE BAĞLIYMIŞ?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yaşadığımız topraklardaki 4 litre sudan 1 litresini tarım alanında kullanabiliyoruz. Yani 3 litre su boşa giderken biz bunun bir litresini sulamaya ayırabiliyoruz.

Tarım ürünlerini sularken yöntemlerimiz var: *

•Vahşi sulama: % 92’dir. Salma, karık, tava yöntemidir.

•Yağmurlama: % 8 kadarını kapsar.

•Damlama: % 1 kadardır. Bunun adı teknik uygulama adını alır. Damlama yöntemi apalamaya başlamıştır denebilir. Oysa; tarımda kullanılan suyun tümünü damlama yöntemine çevirebilirsek köyler boşalmaz, köyler yaşanacak yerler olur.

Damlama yöntemini her araziye birleştirmek bugün için imkansız da olsa çalışmaların bu yönde hız kazanması gereklidir. Şöyle ki;

- Her çaya, bir gölet yapılması şarttır.

- Derelerden akan suların yer altı havuzlarında toplanması asla unutulmamalıdır.

Yazar olarak eğitimden anlarım. Ama tarımdan anlarım diyemiyorum. Tabandaki sade vatandaş bunları düşünebiliyor ama yan yana gelmeyi daha beceremiyorlar. Ama içlerinden cevherler çıkıyor. Yaşadığım köyde ceviz yetiştiren bir kişi bir cevizden 500 lira kazanabiliyor. Damlama yöntemiyle sebze üreten kişi fasulye, biber, domates ekiyor, bir ayda hepsini satabiliyor. Bunları gören bir sade vatandaş olarak ziraat alanında çalışanları köylülere öncülük etmesi için masaları başından köylere uzanmalarını diliyorum.

  • Enerjiye Açılan Karanlık Kapılar – Prof. Dr. Doğan Aydal.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:24
Akşam 17:47
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@