20.01.2012, 00:00 336

TÜRKİYE’NİN PARÇALANMASI HAKKINDA 100 PROJE

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

''KIBRIS’IN ASLAN MÜCADELECİSİ!'' başlıklı yazımda, 1878 yılında İngiltere'ye kiralanmak zorunda kaldığımız adada,Kıbrıs Türkünün yaşadıklarını ve Rauf Denktaş’ın verdiği mücadeleyi anlatmıştım.

Dün akşam konu ile ilgili biriktirdiğim yazıları gözden geçirirken Güngör Uras'ın ''TÜRKİYE'NİN PARÇALANMASI HAKKINDA 100 PROJE'' başlıklı makalesine rastladım. Bu makalede Türkleri Avrupa'ya sokmamak ve Türkiye'yi parçalamak ve hatta Orta Asya'ya geri göndermek için nasıl hain planlar hazırlandığı çok açık ve seçik bir şekilde anlatılmaktadır. 

Evlatlarımızın geleceğini korumak ve halen davam eden bu hain projeleri engellemek için aşağıdaki makaleyi muhakkak okumanızı öneririm.

*     *     *

''Sayın okuyucularım, sizlere Türkiye'nin paylaşılması için 1281 yılından bu yana Batılıların hazırladıkları 100 projeyi hatırlatayım da, bugünkü terör olayları karşısında Batı'nın davranışlarını daha iyi değerlemeniz mümkün olabilsin.

İstanbul'da Romanya elçisi olarak da görev yapan Trandafir G. Djuvara isminde bir diplomat 1914 yılında "Cent projets de partage de la Turquie" isimli bir kitap yazmış. Kitapta 1281-1913 yılları arasında Türkleri Avrupa'ya sokmamak ve Türkiye'yi parçalamak için hazırlanmış 100 proje anlatılıyor.

Bu kitabın özetini Yakup Üstün 1979 yılında tercüme etmiş. (Bu tercümeyi bulamadım). Kitabın tamamı (haritalı olarak) 1999 yılında büyükelçi (şimdi emekli) Pulat Tacer'in tercümesiyle Gündoğan Yayınevi tarafından bastırılmış. (Bu baskıyı bulmak çok zor. Mutlaka bir yayınevi tarafından tekrar bastırılmalı).

1914 yılında yazılan kitabın önsözünde deniliyor ki: "Doğu sorunu, Türklerin Avrupa'ya girmeleriyle başlamıştır. O zamandan bu yana Türkleri Avrupa'dan atmak, Türkiye'yi parçalamak için planlar yapılmıştır."

BİZİ ASYA’YA GERİ YOLLAYACAKLARDI

İstanbul'un Türk egemenliğine girmesi Batılıların müdahalesi için iyi bir vesile oldu. Haçlı Seferleri kargaşasının yerini Türkiye'nin paylaşılması projeleri aldı. Bunları hazırlayanlar arasında ihtiraslı ve becerikli olanlar olduğu gibi, hayalci ve ütopyacı olanlar da vardı.

Çok sayıda papanın paylaşma projesi yanında ünlü devlet adamları I. Fransuva, I. Maksimilyen, XIV. Louis, Büyük Petro, II. Katerina, II. Josef, I. Napolyon, I. Aleksandr, I. Nikola da paylaşma projesi hazırladı.

Kitapta, "Türke karşı duyulan geleneksel nefretin ve daha sonra onları Asya'ya sürme konusundaki sayısız projenin kökenini, Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında bulunan, ortadan kaldırılması olanaksız düşmanlıkta aramak gerektiği" belirtiliyor. (Medeniyetler Çatışması'na 1913 yılında işaret ediliyor!)

Orhan'ın oğlu Süleyman Gelibolu yakınındaki Çimpe Kalesi'ni aldı. Edirne 1360 yılında alındı. İşte o tarihten bu yana Avrupalılar Türkleri Avrupa'dan atmak, Türkiye'yi paylaşmak için proje üzerine proje hazırladı."

AMAÇLARI PARÇALAYIP YOK ETMEK

Kitapta Türkiye'nin paylaşımıyla ilgili olarak 1281-1913 yılları arasında hazırlanan 100 proje var. 1913 yılı için bir durum değerlemesiyle sona eriyor.

Deniliyor ki, "Osmanlı devleti birden yok olmadı. Yavaş yavaş parçalandı."Bu yok oluşun temel sebebi olarak da, "toprakların çok genişlemesi, ulusların farklılıkları, milliyetçiliğin güçlenmesi, askeri gücün zayıflaması, disiplin ve otorite" kaybından söz edildikten sonra çok önemli bir noktaya işaret ediliyor.

"Halk topluluklarını ayağa kaldıran güçlü bir amil olan din, İslam ve Hıristiyanlık arasındaki şiddetli bir düşmanlık ortamı yarattı. İslam dini maneviyatı yönetmenin yanında, devletin idaresine karışmak iddiasındadır."

Kitabı okuyalım. Tarihi, Avrupalıların niyetini bilelim. Ama, "Avrupalılar bize ezelden beri düşman" diyerek, küsüp oturacak durumumuz yok. Gerçeği görerek, kendi politikamızı oluşturalım.''

*     *     *

Hakikaten bunları bilelim ama küsüp oturmayalım. Bu projeleri bozmak için birlik olalım ve kalkınalım.

İstanbul,19 Ocak 2012

Güngör Uras,'' Türkiye'nin parçalanması hakkında 100 proje '', Milliyet, 30. 10. 2007

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@