16.03.2011, 00:00 163

TÜRKİYE’DE OLSA İSTANBUL KALMAZ! ÇORUM NE OLUR?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Japonya’da meydana gelen 9,1 şiddetindeki depremin yarattığı korkunç faciayı hepimiz günlerden beri korku ve kaygı ile izliyoruz.

Deprem ve peşinden gelen Tsunami (sürükleyen dalga) binlerce cana mal oldu. Bunların arkasından nükleer santralarda meydana gelen patlamaların yaratacağı ölüm ve kanser olaylarının ne kadar insanı etkileyeceğini şimdilik tahmin etmek imkansız.

Yüzyılın depremi ile ilgili Japonya’da yaşayan Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Profesörü Şerif Barış’ın tespitlerini ve değerlendirmelerini birlikte okuyalım;

“Japonya, 1939 Erzincan depreminin 30 katı büyüklüğünde bir güçle darbe aldı. Bu deprem Marmara’da olsa, İstanbul ya da Marmara çevresinde yerleşim kalmazdı. Bu bize ders olsun, hemen önlemlere başlamalıyız.

Tüm toplum, medyadan müteahhide, belediyelerden kurumlara varıncaya kadar herkes seferberlik başlatmalı” dedi ve “1999’da Marmara’yı vuran deprem 7,4 büyüklüğünde olmuştu. Türkiye’de hiçbir fay hattı bu büyüklükte bir deprem üretmez. Beklenen deprem de zaten 7,4 civarında” şeklinde bir açıklama da yaptı.

Hangi şiddette bir deprem ülkemizde gerçekleşirse gerçekleşsin, yarattığı can kaybı ve hasar çok büyük olmuştur. 1983 yılında Erzurum-Kars depreminde ölümlerin büyük bir kısmının çöken tavanların altında boğularak meydana geldiğini gözlerimle görmüştüm.

1999 depreminden bugüne kadar İstanbul’da çok sayıda araştırma ve tespit yapılmışsa da, böyle bir depremde İstanbul’daki mevcut binaların yarısının hasar göreceği ifade edilmektedir. Resmi binalarda sağlamlaştırma çalışmaları yapılmasına rağmen konutlarda pek bir şey yapılamamıştır. Zeytinburnu bölgesinde başlatılan ilk uygulama olan “Kentsel Yenileme” çalışmaları çerçevesindeki çalışmalarda ana hedef depreme dayanıksız evlerin yıkılarak yeniden yapılmasıdır.

Şehrimiz Çorum Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olup, I. ve II. deprem bölgesidir. Şehrimizde yapılan binaların bir çoğu 1999 yılında çıkarılan “Deprem Yönetmeliği”nden önce yapılmıştır. Büyükşehirlerde birkaç yıldan beri uygulanan “Yapı Denetimi” şehrimizde yeni uygulanmaya başlanacaktır.

Bu nedenle biz de şehrimizde seferberlik başlatarak mevcut binaları depreme dayanıklı hale getirmeliyiz. Ayrıca deprem uyarı sistemi kurmalıyız.

1991 yılında ziyaret ettiğim ve çok olumlu izlenimlerle döndüğüm Japonya halkına geçmiş olsun dileklerimi iletirken, ülkemizin bu gibi felaketleri yaşamamasını temenni ediyorum.

İstanbul, 15 Mart 2011

Ömer Bilge, “Depreme Yakalanan Türk Prof. Anlatıyor”, Hürriyet, 12.3.2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@