24.03.2017, 00:05 249

TÜRKİYE'DE YERLEŞİK OLMAYANLARA YAPILAN KONUT VE İŞYERİ TESLİMLERİ KDV'DEN İSTİSNA EDİLDİ

Erdal SÖNMEZ

Erdal SÖNMEZ

8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6824 sayılı Kanun ile Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 13. maddesinin birinci fıkrasına eklenen  (i) bendi ile Türkiye’de yerleşik olmayanlara yapılan konut ve işyeri teslimleri KDV’den istisna edildi.

İstisnadan;

a) Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları,

b) Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler,

c) Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir iş yeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlar yararlanabilecekler. 

Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları istisna kapsamı dışında bırakıldı. 

İstisna, konut veya iş yeri olarak inşa edilen binaların ilk tesliminde uygulanacak. İkinci el teslimler istisnaya tabi bulunmuyor.

İstisnadan yararlanabilmek için satış bedelinin döviz olarak Türkiye’ye getirilmesi zorunlu. Ayrıca  İstisna kapsamında teslim alınan konut veya iş yerinin en az  bir yıl elde  tutulması gerekmekte.

Yasaya göre yukarıda belirtilen şartları taşımadığı halde istisnanın uygulandığının tespit edilmesi halinde zamanında tahsil edilmeyen vergi, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizinden mükellef ile birlikte alıcı da müteselsilen sorumlu tutulacak. 

İstisna kapsamında teslim alınan konut veya iş yerinin bir yıl içerisinde elden çıkarılması halinde ise  zamanında tahsil edilmeyen vergi, tecil faiziyle birlikte tapu işleminden önce elden çıkaran tarafından ödenmek zorunda.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@