26.06.2012, 00:00 129

TÜRKÇEMİZİN ZENGİNLİĞİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Türkiye Cumhuriyeti’nin Türkçesi; dünyanın en eski ve en zengin dil gruplarından birisidir. Bugüne gelinceye dek pek çok aydının ve uzmanın katkıları olmuştur. Aşama aşama gelişmiş bir dildir. Dünyadaki 17 dilden sözcükler alarak yücelik kazanmıştır.

Türkçemizde yer alan;

-Eşanlamlı sözcükler,

-Karşıt anlamlı sözcükleri kullanmada sıkıntılarımız vardır. Aynı zaman bunu da Türkçemiz lehine çözümleyecektir. Sıra ile bu sözcüklere ait bilgilerimize bir göz atabiliriz.

Eşanlamlı Sözcükler:

Bunlardan en çok kullanılanı seçiyoruz:

ALÂKA: Bu sözcükte şapka olmaz ise; A-LA-KA diye okunur. O zaman hiçbir zaman anlam veremezsiniz. İkinci (a) ya (â) şapka koyacak olursanız ALÂKA sözcüğünü elde edersiniz. Eşanlamlısı olarak da İLGİ sözcüğünü tanımış olursunuz. Uygulamaya bakarsınız. İlk, orta, lise, yüksek okul, Üniversite bitirenlerden bazılarımızın İLGİ ALÂKA diye konuştuğuna tanık olursunuz. Sorumlu sandalyede oturan kişinin TEVE’lerde (TİVİ diyenleri ayıplarım) sunuculuk yapanların basa basa ilgi alaka demelerine bir anlam veremezsiniz, sizin yüzünüz al al olur, o sayın kişilerin kılı kıpırdamaz. Bu nedenle, her okuyan insanımızın bu gibi kusurlu konuşmalara düşmemesini dileriz. Daha çok örnekleri sizler de bulabilirsiniz.

KARŞIT ANLAMLI SÖZCÜKLER

Karşıt anlamlı sözcüklere, zıt anlamlı sözcükler de diyebiliyoruz. Her ikisi de aynı anlamı içerir. Hepsini dile getiremeyeceğiz ama bir iki örnek verebiliriz:

-Tutumlunun karşıtı tutumsuz değil, müsriftir.

Şekerli kahvenin karşıtı şekersiz değil, sade’dir.

Pahalının karşıtı pahasız değil (eşya için) ucuzdur.

Karşıt anlamlı sözcükleri her okur yazarın öğrenmesi Türkçemizin güzelliğini ortaya koyar. Bun uyapmak da:

Bizlere,

Sizlere,

Bir de onlara bal gibi düşer!

Çünkü Türkçemiz, dünyadaki diller içerisinde en şiirsel dildir. Şiirler Türkçe ile kalplerde anlamlarını bulurlarmış, bunu da yeni öğrendim. Şiir yazanlara sonsuz saygı duyabiliyorum, onlar sağ olsunlar, var olsunlar!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@