12.12.2019, 00:05 141

TÜRKÇE SEVDALISI KARAMANOĞLU MEHMET BEY

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Elimdeki kaynaklara göre; Türkçe’ye ilk kez sahip çıkan kişi, bizler gibi Türk oğlu Türk Karamanoğlu Mehmet Beydir.

(Bugünden gayrı; divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil kullanılmayacaktır. 13.Mayıs1277)*

*

Karamanoğlu Mehmet Bey, Karamanoğullarının ikinci beyi olan Kerim’üddin Karaman’ın oğludur. Doğumu belli değildir. 1280’de ölmüştür.

Mehmet Bey; askeri ve idari yönden bilgili bir devlet adamı idi. Bilim adamlarını çevresinde toplamıştır. Onlara çok önem vermiştir. En önemli yanı da 18. yüzyıl ortalarında Selçuklular, ebedi dil olarak Farsçayı kullanırken, halk, öz anadilleri olan Türkçeyi özenle kullanıyorlardı. Mehmet Bey ise, millet olarak birlikte yaşamın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının gerektiğine inanıyordu. Bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan tüm Türkmen (Oğuzların 24 boyundan birisidir. O da 24 boydur) boylarını çevresinde topladı ve bir ordu oluşturdu.

Türkmen Mehmet Bey, üzerine gönderilen Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratarak Konya’ya girdi. Daha sonra da Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un oğlu Gıyasettin Siyavuş’u başa geçiren Mehmet Bey’in veziri oldu. İlk önce Moğol baskınını başarıyla karşı koymasına, bir çok kez galip gelmesine karşın daha sonraki çarpışmaların birinde iki kardeşiyle birlikte şehit düşmüştür.

İdareciliği döneminde Türkçe’yi resmi dil olarak ilan eden fermanı vermiştir. Bu germanda yukarıda açıklanan (*) diyerek siyasi ve askeri bir zafer değil, aynı zamanda Mehmet Bey kültürel bir zafer kazandırmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@