16.01.2012, 00:00 512

TÜRK KİMDİR? (1)

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Türk kimdir? Sorusu bir gün size de sorulabilir. Ne yaparsınız; elinizdeki kaynaklara sarılırsınız, bu soruya cevap ararsınız. İşe Türk Etnolojisi’nden başlamak zorunda kalırsınız. Etnoloji sözcüğünü ele alırsınız.

Etnoloji: Budun bilim demektir. Budun ise; siyasal durumları ne olursa olsun, töre, dil, kültür ayrıtları bir olan boy ya da soy bakımından birbirine bağlı bulunan insan topluluğudur. Bu konuyu, budun bilim inceler.

Türk’ü anlamak için, Türk etnolojisini incelemek gerekir. Türklerin yaşadığı yerlere gidilir.

4000 yıldan bu tarafa dünya üzerinde kesintisiz adından söz ettiren iki ulus vardır.

1.Çinliler: Çinliler, göç etmemişlerdir. Kendi yurtlarında varlıklarını sürdürmüşlerdir.

2.Türkler: Pasifik okyanusuna burun veren Kamçatka yarımadasından, Adriyatik’e kadar uzanan bir coğrafya hareketliliği içinde var olmaya çalışan ulus olarak kalabilen tek toplum Türk’tür. Dünya insanlık alesinde bunu başarabilen tek ulustur. Bunu bilen yabancı tarihçiler:

“Dünya tarihinden, Türkleri çıkarmaya kalktığınızda tarih ilginçliğini yitirir” demekten kendilerini alamamışlardır. Öyle ise Türk sözcüğünü tanıyalım:

Türk adı, ilk kez VI. Yüzyılın ortalarında tarih sayfalarında yerini almıştır.

Tarihte, Hun İmparatorluğunun dağılmasından sonra çeşitli boyların adı geçer olmuştur. Bu boylardan bir tanesi Orta Asya’da ulusal birliği gerçekleştiren Asiltürk anlamına gelen Kök Türkler’dir. Bunların her biri Türk adını alır.

Uygurlar’da Türk sözcüğü, güç, kuvvet, kuvvetli anlamında yaşatılmıştır.

Türklerden söz açılınca, Asya ile Avrupa anakarasının ortasında bulunan, hatta üçüncü anakara gibi görünen Avrasya’dan bahsetmemek mümkün değildir.

Avrasya: Avrupa’nın doğusunu, Asya’nın ise iç ve kuzeyini, yakın doğu ülkelerini içine alan bir üçüncü anakaradır. Genişçe bir arazi parçasıdır. Hazar ile Karadeniz, Avrasya’nın birer iç denizidir.

Bir başka deyimle, Türkler Avrasya’nın gerçek ırkı ve ulusudur. Türkler, göç etmek zorunda kalmışlar. Göç ettikleri yerlere de kendi kültürlerini beraberlerinde götürmüşlerdir.

Tarihi bilgi:

Türk etnolojisinde tarihi bilgi; 5 döneme ayrılır.

1.En eski dönem: Bu dönem tarih öncesi dönemi içerir. M.Ö. IV. Yüzyıla rastlar. Bu dönemde Orta Asya’da yaşayan Türk boyları hakkında derli toplu bilgi bulunmamaktadır.

2.Hun birliği ve dağılma dönemi: Bu dönem M.Ö. IV. Yüzyıl ile M.S. VI. Yüzyıl arasını kapsar. Böylece Hun hakimiyeti kurulur. Tarihte bu olaya “Birinci Beyler Bileşimi” adı verilir. Hun yönetimi 500 yıl sürer. M.S. 216 yılında sona erer. Şu boylara ayrılır:

Hunlar, Oğuzlar, Avarlar, Kırgızlar, Basmıllar, Sabırlar, Hazarlar, Bulgarlar, Kabarlar, Yakutlar.

3.Kök Türk Birliği ve dağılma dönemi: Bu dönem VI. Yüzyıl ile XIII. Yüzyıl arasını içine alır. Dağınık olan boylar, Köktürk boyunun yönetiminde birleşirler. Tarihte bu döneme, İkinci Beyler Bileşimi adı verilir. Ulusal birlik bu kez Türk adı altında gerçekleştirilir. Oğuzlar yayılırlar, gittikleri yerleri de Türkleştirirler. Bu boylar şunlardır:

SÜRECEK

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@