24.02.2017, 00:44 269

TÜRK HAVA YOLLARININ MEVCUT UÇUŞ TARİFESİ İLE ÇORUM’A TURİST GELMEZ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yazımın başlığını böyle sert seçmemin nedeni geçen hafta Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece yarısı (00.20) İstanbul’dan Merzifon’a uçmam ve 11 şubat sabahı (06.55) Merzifon’dan İstanbul’a geri uçmamla ilgilidir.

İstanbul’dan 25 dakika geç kalkan uçak Merzifon’a indiğinde saat 2’ye yaklaşmıştı. Merzifon’a aynı saatlerde Umre’den de bir uçak indiği için büyük bir yoğunluk mevcuttu. Çorum’a gidecek yolcular -5oC’de minibüste neredeyse 1 saate kadar beklediler. Havaalanı görevlisi üşümem için beni VİP kısmına aldı ve minibüsün hareketine bir kaç dakika kala beni minibüse bindirdi.

Minibüs Çorum’a geldiğinde saat 03.45 idi. Kaldığım Öğretmen Evine ulaştığımda ise saat 04.00 idi. Benim gibi bu saatte şehre ulaşanların hepsi yorgun, bitkin ve üzgündü. Dönüşte ise Tiyatro Salonunun önünden 04.45‘te kalkan minibüse yetişmek için beni saat 04.00’te uyandırmalarını Öğretmen Evi görevlisine söyledim. Kendi kendime uyandığımda saat 04.30’a yakındı. Servisi kaçırdım. Bir taksiyle Merzifon havaalanına ulaştım ve saatinde İstanbul’a geri uçtum. Seyahat saatinin erken olması nedeniyle son gecem de yarı uykusuz geçti.

İstanbul’daki uçuş saatlerini incelediğimde Anadolu’nun Çorum’dan başka hiçbir küçük şehrine böyle geç bir saatte uçuş yoktu. Havaalanında uçuş saatinin neden böyle geç olduğunu sorduğumda eskiden İstanbul’dan 16.30’da Merzifon’a ve 19.00’da Merzifon’dan İstanbul’a olan uçuş saatlerinin değiştirildiğini ve mevcut saatlere alındığını söylediler.

Çorum basınını yakinen takip eden bir köşe yazarı olarak Çorumlu iş adamlarının gündüz saatlerindeki uçuşları kendilerine uygun bulmadıkları için yerel girişimlerle ve siyasi baskılarla uçuşları gece yarısına ve sabah saatlerine aldırdıklarını okuduğumu hatırlıyorum.

Belki bu saatler günde İstanbul’a gelen birkaç iş adamına uygun olabilir… Ama bu saatler benim gibi yaşı ilerlemiş olanlara, hastalara, çocuk sahibi olanlara hiç uymamakta olup onları çok rahatsız etmektedir.

Bu uçuş saatlerine yabancı turistlerin uyacağına ve katlanacağına inanmıyorum. Gece 3’te Çorum’a gelen bir yabancı ne yapar? Çorum’a gelen yabancı turist sayısının 2012 yılında 42.538 iken 2016 yılında 2130’a düşüşünde bu uçuş saatlerinin de önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Hiçbir turist gece yarısı kaldığı otele vararak sabah karşı neredeyse uyumadan kalkarak seyahat yapmaz.

Uçuş programlarının değiştirilmesine öncülük edenlerin bütün anlattıklarımı dikkate alarak konu ile ilgili yanlışlığı en kısa zamanda gidermelerini ve uçuş saatlerinin eskiden olduğu gibi gündüz öğleden sonraya alınmasını sağlamalarını kendilerinden ilerlemiş yaştaki bir Çorumlu olarak şahsım adına ve karşılaştıkları bu sorunlarla uğraşamayan binlerce Çorumlu adına istirham ediyorum.

İstanbul, 16 Şubat 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@