09.07.2015, 01:21 367

TÜRK-ALMAN ÇEVRE SEMPOZYUMLARININ 40. YILI ve ALDIĞIM PLAKET

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi 1975 yılında Ege Üniversitesi ile Stuttgart Üniversitesi arasında, Stuttgart Üniversitesi’nden Oktay Tabasaran ve benim girişimimle Türk Alman Çevre Sempozyumları başlatılmış ve 2 yılda bir İzmir ile Stuttgart’ta yapılarak, 1993 yılına kadar sürdürülmüştür. Bu işbirliğinin kesintiye uğramasında, dönemin Ege Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü idarecilerinin gerekli ilgiyi göstermemesi önemli rol oynamıştır.
Bu işbirliği 2005 yılından itibaren İzmir ile Stuttgart arasında Türk-Alman Katı Atık Günleri (TAKAG) olarak devam ettirilmiş ve 26-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında İzmir’de 6.’sı gerçekleştirilmiştir.
Bu toplantının başlangıcında Prof. Dr. Oktay Tabasaran’a ve bana, çevre ve katı atık yönetimi konusundaki araştırmaların, projelerin ve işbirliklerinin oluşturulmasına ve yürütülmesine 40 yıl boyunca vermiş olduğumuz emekler, yeni nesillere açmış olduğumuz ufuk ve vermiş olduğumuz ilhamdan dolayı Stuttgart Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi rektörlerinin imzaladığı bir plaket verilmiştir. Fotoğrafta görüldüğü gibi plaketi Stuttgart Üniversitesi Katı Atık Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Ing. Martin Kranert sunmuştur.
Prof. Dr. Erwin Thomenetz, Prof. Dr. Martin Kranert ve Prof. Dr. Ahmet Samsunlu. (Prof. Dr. Oktay Tabasaran Kongre’ye özel nedenlerle katılamadığından, ödülünü Stutgart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erwin Thomonetz almıştır.)
TAKAG 2015, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C.Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TÜBİTAK, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve çok sayıda kuruluş tarafından desteklenmiştir.
Günümüzde, ulusal ve uluslararası düzlemdeki katı atık sorunlarının çözümünde kullanılan atık azaltma ve değerlendirilmesine dayalı konvansiyonel teknolojiler, atıkların bir kaynak olarak ele alınması gerektiği felsefesi ile değişime ve dönüşüme uğramaktadır. Bu bakımdan TAKAG 2015 ana teması “Teknolojiye Dayalı Kaynak Verimliliği ve Katı Atık Yönetimi” olarak belirlenmiştir. Bu kongre kapsamında katı atık yönetimi ve teknolojileri konusunda güncel yenilikçi ve özgün araştırmalara yer verildiği gibi, ilk defa genç araştırmacıların da tebliğ vermeleri sağlanmış, genç araştırmacılar forumu tertiplenmiştir.
Kongre’de Alman-Türk ve Avusturyalı bilim insanlarının özgün çalışmalarına ait 59 bildiri ile Türk ve Alman genç araştırmacılarına ait 20 bildiri programda yer almıştır. 13 tane de poster sunumu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca belediyelerin ve firmaların katı atık yönetimi konusundaki çalışmaları ve uygulamaları da programda yer almıştır.
TAKAG 2015 kapsamında gerçekleşen bir başka yenilik de “Genç Araştırmacılar Forumu” olmuştur. Forum kapsamında sadece genç araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmiş özgün çalışmalar yer almıştır. Türk-Alman genç araştırmacılar gerek kendi tez çalışmaları gerekse gerçekleştirmekte oldukları projeler kapsamında yapmış oldukları, genellikle geri dönüşüm, geri kazanım, biyogaz üretimi, yanma teknolojileri, atıktan enerji üretimi, depolama alanlarının ıslahı konularıyla ilgili çalışmalarını paylaşmışlardır. Genç araştırmacıların sunuşları, geleceğe yönelik çok umut verici çalışmalar olup, en basit tekniklerden en ileri tekniklere kadar anlatılan denemeleri içermektedir.
Sergi alanında firmalar stant açmış ve araştırmacıların posterleri sergilenmiştir. “Genç Araştırmacılar Forumu” kapsamında sunulan çalışmalar ve posterler, Alman ve Türk akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirilmiş ve sonuçlara göre araştırmacılara ödülleri verilmiştir.
TAKAG 2015 toplantısında benim sunduğum tebliğimin konusuysa Türkiye’de Sürdürülebilir Katı Atık Yönetimi-İstanbul ve Çorum Örnekleri idi. Bu tebliğimin özetini başka bir yazımda sizlerle paylaşacağım.
İstanbul,8 Temmuz 2015

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@