22.02.2011, 00:00 130

TURİZMDE BİR AMASYA VEYA SAFRANBOLU OLMALIYIZ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uluslararası 15. Emitt Turizm Fuarı’nda Çorum’un katılmasından ve gördüğü yakın ilgiden duyduğum memnuniyeti bundan önceki yazılarımda sizlere duyurmuştum.

Bu fuarı gezerken Amasya ve Safranbolu standlarına da (sergi yeri) gittim. Oradaki broşürleri aldım ve yetkililerle konuştum. Safranbolu’ya gelen turist sayısının 800 bin, Amasya’ya gelen turist sayısının 250 bin civarında olduğunu öğrendim. Çorum’a gelen turist sayısı ise 113 bin civarında.

Bu şehirleri turizm bakımından çekici kılan ana nedenin tarihi yapıların ve dokuların korunmuş olması ve devamlı olarak restorasyon çalışmalarının sürdürülmesi idi. Bu bilgileri aldıktan sonra Çorum’un durumunu düşündüm. Ne yazık ki şehrimizde tarihi yapılar ve dokular pek korunmuyor.

Müzemiz dışında yıllarca önce Belediyemizce restorasyonu yapılan Velipaşa Konağı ve valilikçe restorasyonu yapılan ve yeni biten İstiklal İlkokulu binasından başka kamuca turizme hizmet edecek bir tesisin kurtarıldığını hatırlamıyorum. Özel girişimciler tarafından restore edilen Ali Paşa Hamamı (Yeni Hamam), Paşa Hamamı ve Arapoğlu Konağı turizme kazandırılan tesisler arasında yer almaktadır. Belediyemizin tarihi Kale ile ilgili çalışmalarının devam etmesi sevindiricidir.

Çorum’a turist çekmek için bu yapılar yetmez. Hele Hacettepe Üniversitesi’nden gelenlerin söylediği; “Çorum Müzesi ve Anitta Otel Çorum turizmine yeter” sözüne katılmam mümkün değil… Çorum’a Amasya ve Safranbolu’da olduğu gibi daha nice çekici turizm yapıları ile otel ve pansiyonlar kazandırılmalıdır. Turizm Gazetecileri ve Yazarlar Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun dediği gibi 1990’lı yıllardan beri tatilcilerin deniz, kum, güneş talepleri eğlendiren, eğiten ve heyecanlandırana doğru kaydı. Dolayısıyla Çorum’a turist çekmek için yeni yollar, niş alanları bulmak gerekir.

Yıllarca önce İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Çorum’u ziyaret eden bir grubun içinde bulunan bir profesör arkadaşımın söylediğini, sizlere üzülerek aktarmayı istiyorum; “Ahmetciğim, şehrine gittik, müzeyi ziyaret ettik, fazla başka görülecek bir şey olmadığı için, leblebi alarak Amasya’ya gittik.”

Bu beyandan görüldüğü gibi turisti şehir merkezinde tutacak pek bir şey yok… Sayın Valimizden, Belediye Başkanımızdan ve tüm yetkililerden ricam şehrimizde kalan son tarihi eserleri kurtarsınlar… Ve bunların çekici bir şekilde kullanımını sağlasınlar.

İlçelerimizde az da olsa turizm ve kültür alanında adımlar atılıyor. Bunlar arsında basında yer alan İskilip’te açılan Bedri Rahmi Müzesi ve eski evlerin restorasyonu ile Boğazkale’de mülkiyeti hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Sözen ve ailesine ait olan Dulkadiroğlu Konağı’nın restorasyonu beni sevindiren olumlu girişimler olduğunu söylemeliyim. İstanbul’da faaliyette bulunan ve üst gelir seviyesindeki turistlere hitap eden “Fest Travel” seyahat firmasının İskilip’i programına (destinasyonuna) almasını çok önemli buluyorum.

Çorum’un turizmi yalnız “Hitit Medeniyeti” üzerine kurulmamalıdır. Çorum’a gelen turistlere farklı imkanlar sunulmalıdır. Bu yolda adım atanlar ileride hayırla anılacaklardır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@