16.02.2011, 00:00 164

TURİZM İÇİN ÇORUM KÜLTÜR MİRASI ve KÜLTÜR EKONOMİSİ ENVANTERİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul Emitt 15. Uluslararası Turizm Fuarı ile ilgili dün ilk yazımı yazmıştım.

Bugüne kadar tüm yazılarımda, turizmin şehrimizin geleceği açısından ne kadar önemli olduğuna dikkat çektiğimi bildiğinize inanıyorum.

Turizmin gelişmesinin ise kültür (tarihi) mirasımızın korunması ve yaşatılması ile sağlanabileceği ise tartışılmayacak bir hakikattir.

Çorum'da biz kültür mirasımızı koruyabiliyor muyuz? Bu soruya evet koruyoruz diyebilir miyiz ? Çorum merkezde Güpür Hamamı çöktü... Böyle giderse Çavuş Hamamı'ndan sonra bir hamam daha yok olacak... Bu arada Çorum basınında Elvan Çelebi, Sungurlu ve Düvenci tarihi hamamlarının kurtarılmayı bekledikleri de yer alıyor.

Burada neden yalnız hamamlardan bahsediyorsunuz diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni bizim de aile olarak bir hamama sahip olmamızdır.

Kurtarılmayı bekleyen o kadar çok kültür(tarihi) mirasımız var ki... Bir etrafınıza bakınız...

Yazıma bu başlığı almamın nedeni İstanbul 2010 Avrupa Kültür Ajansı etkinlikleri kapsamında iki yılı aşkın bir sürede '' İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri'' projesinin 21 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşılmasıdır.

Böylece,İstanbul'un Kentsel Mimari başlığı altında 28982,kültür altyapısı ve kültür aktörleri başlığı altında 16831fişi hazırlandı ve sisteme yüklendi.

Proje kapsamında kültür mirası envanteri ile kentteki tarihi dokunun korunmasına yönelik alan yönetimi, çevre düzenlemesi,restorasyon,koruma,yeniden değerlendirme çalışmalarına alt olacak kapsamlı ve güncellenen kolay ulaşılabilir bir veri taban sistemi oluşturuldu.

Kültür ekonomisi envanteri ile de İstanbul'un kültür ve sanat kapasitesinin aktörleri,üretimi,tüketimi,iş güçünün yatırımlarının ve ticaretinin profili ortaya çıkartılarak, bu envanter verileri İstanbulluların kültüre daha geniş katılımının sağlanması konusunda politika arayışlarına yardımcı olacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'na sağlanan maddi imkanlar nedeniyle bu projenin kolaylıkla yürütüldüğünün bilinci içindeyim.

Ama gönlüm şehrimiz için de benzeri bir çalışmanın yapılmasını arzu ediyor... Arzum bununla da bitmiyor... Kültür(tarihi) mirasımızın ayağa kaldırılmasını da istiyorum.

Çorum neden bir Amasya, neden bir Safranbolu gibi çekici olmasın!

İstanbul, 15 Şubat 2011

Nilüfer Eğrican,'' İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri'', Tesisat Dergisi, Aralık 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@