27.12.2019, 00:07 189

TÜMCE VE CÜMLE ÜZERİNE BİLGİLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu iki sözcüğü her Türk insanı bilmektedir. Her ikisini de kullanan olduğu gibi, aileden gelen etkilerle birisi öne çıkarılabilir. Türkçe olana ağırlık verenler çoğaldığı için onu öne alarak her ikisi hakkında bilgi vermeye gayret edilecektir. Şöyle ki;

1.Tümce hakkında bilgiler:

Tümce sözcüğü Türkçe’dir. Sözlüklerdeki anlamı ise; “Bir düşünceyi, bir duyguyu tam olarak bildiren bir sözcük dizisidir. Eşanlamlası ise, cümle kelimesidir (arapça). Yazarına göre tümece; kısa, uzun, yuvarlak olabilir. Son dönemlerde kısa tümceyi sevenlerin çoğaldığı da bir gerçektir.”

2.Cümle hakkında bilgiler:

Cümle kelimesi (sözcüğü) Arapçadır. Türkçemize girmiştir. Dilbilgisi açısından şöyle tarif edilir. “Bir maksadı (istenilen şey, amaç, niyet, erek) tam olarak anlatan kelime dizisidir. Yazarlardan bazıları kısa cümle, bazıları uzun cümle, bazıları da yuvarlak cümleyi tercih edebilirler.

Şimdi de cümleden üretilen kelimelere ait bilgiler verebiliriz:

Cümlece: Bir zarftır. Cümle olsun ki diye kullanılır.

Cümlecik: Bir bileşik cümlede her birinin ayrı ayrı yüklemi bulunan ve biriyle görev ve anlamca bağlı bulunan söz dizisidir.

Cümleten: Hep birlikte hep beraber yerine geçer. Bir zarftır. Bu yazıyı içimizden biri yazdı, okuyanlar olacak, Türkçe, öne çıkanlar da kesinikle bulunacaktır. U da o anadilin zenginliğidir de!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@