22.03.2010, 00:00 137

TRABZON'DA SÜMELA KİLİSESİ AYİNE AÇILIYORMUŞ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünlerde Trabzon şehri yetkililerinin, Sümela Ortodoks Manastırını ibadete açmaya hazırlandığı haberleri basında yer aldı.

Geçen yıl Karadeniz Bölgesini ziyaret eden ve içlerinde Selanik Valisinin ve bir parti başkanının da bulunduğu 1000 kişilik Yunan turist grubu, Sümela Manastırında ayin yapmak istemiş ve kendilerine buranın bir müze olduğu hatırlatılarak izin verilmemişti.

Bu konu ile ilgili 9 Eylül 2009 tarihinde Çorum Haber gazetesinde,''Selanik Valisine Önemli Hatırlatma'' başlıklı bir yazı yazmıştım.

Bu yazımda; ''İnsanların dini vecibelerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Selanik Valisine kendi bölgesinde yaşayan ve Batı Trakya'dan buraya gelen Türklerin gidecek bir camisi olmadığını hatırlatmayı istiyorum. Bir seyahatimde Selanik'te Cuma namazı kılacak cami bulamamıştım.'' açıklamasından sonra ,''Selanik'i Osmanlılar terk ettiği 1912 yılında şehirde 72 cami var iken, bugün bu şehirde ibadete açık bir tane cami bulunmamaktadır.'' demiştim.

İnsancıl bir yaklaşım, tüm ibadet yerlerinin inananlara açık olmasıdır. Nasıl siyasette karşılılık prensibi varsa, bu konuda da karşılılık prensibine uyulmalıdır.

Yunanistan bu prensibe uymamaktadır. Bu ülkede bulunan binlerce camiyi yıktırdığı gibi Selanik'te kalan iki camiyi kapalı tutan, Atina’da da zamanında var olan camileri yıkan ve bugün cami yapılmasına izin vermeyen Yunanistan’dır. Yunanistan'ın bu hareketini, halkının tutumu etkilemektedir.

İşte, bu Yunan halkı Sümela'nın ayine açılmasını isterken, Yunanistan'da yaşayan Müslümanların isteklerine kulaklarını tıkamaktadır.

Fransa ile Almanya tarihte yaşadıkları acı olayları bir tarafa bırakarak bugün iki dost ülke oldular. Türkiye ve Yunanistan'ın da aynı yollardan geçerek iki ülke halklarına aynı hakları tanıyarak dostluklarını geliştirmelidirler.

Bu sağlanıncaya kadar Sümela müze olarak kalmalıdır.

Antalya, 20 Mart 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@