04.10.2010, 00:00 154

TRABZON’DA KARADENİZ GÜNÜ ÇEVRE ETKİNLİKLERİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Şu anda üç günden beri 31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü Panelleri ve Çevre Etkinlikleri çerçevesinde yapılan faaliyetlerde gerçekleştirilen panellerden birine Başkanlık yapmak için Trabzon'da bulunuyorum.

Etrafındaki 6 ülkede 300 milyon insanın yaşadığı ve ayrıca havzasında toplam 17 ülkenin yer aldığı Karadeniz'in kirliliğine, Akdeniz'in kirliliği ile mücadele edildiği gibi yeteri kadar önem verilmemiştir.

1975 yılında Barselona Antlaşması ile Akdeniz'in kirliliği ile mücadele başlatılmıştır.

Bundan 17 yıl sonra Karadeniz'de kirliliğin ve diğer olumsuz faaliyetlerin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Bükreş Sözleşmesi), Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Karadeniz'e kıyısı olan altı ülke (Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyon, Türkiye, Ukrayna) tarafından imzalanmış ve 1994 yılında bütün taraflarca onaylanmıştır.

Bükreş Sözleşmesinin etkin bir şekilde uygulanması amacıyla üye devletler 31 Ekim 1996 tarihinde Karadeniz Stratejik Eylem Planını kabul etmiştir. O tarihten beri Uluslararası Karadeniz Eylem Günü hem ulusal hem de bölgesel bir faaliyet olarak Karadeniz'in korunması konusunda kamuoyunda bir farkındalık yaratma amacıyla kutlanmaktadır.

*     *     *

Bu sene kutlamaya altı ülkenin temsilcileri, bilim adamları ve sivil toplum kuruluşları katıldılar. Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen bu kutlamaların açılışında yabancı yetkililerden başka Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve hemşehrimiz Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça konuşma yaptılar.

*     *     *

400'den fazla katılımcının yer aldığı bu etkinlikte yapılan 8 panelde;

•Karadeniz'de Gemilerden Kaynaklı Kirlilik

•Karadeniz'de Petrol Kirliliğini Azaltmak

•Karadeniz'in Çevresel Durumu

•Kara Kökenli Kirleticiler

•Sürdürülebilir Balıkçılık ve Biyoçeşitlilikteki Sorunlar

•Kıyı Yönetimi Faaliyetleri ve Deniz Koruma Alanları

•Karadeniz Çevresi Üzerine Çalışan Uluslararası Organizasyonlar Arasındaki İşbirliği

•Özel Sektör ve Sivil Toplum Örgütlerinin Karadeniz ile İlgili Faaliyetleri

Ayrıca Doğa Vakfı’nın hazırladığı Karadeniz Eğitim Seti'nin tanıtımı yapıldı ve sualtı fotoğraf sanatçısı Tahsin Ceylan’ın olağanüstü etkileyici "Karadeniz Sualtı Fotoğrafları" sergisi açıldı.

Etkinliklerin son gününde Sümela Manastırı’na gezi yapıldı.

*     *     *

Bu etkinliklerde Karadeniz Bölgesi’nde yer aldığı bilinen Çorum'un adı hiç geçmedi. Bu durum Çorum'un yarısının Karadeniz diğer yarısının İç Anadolu Bölgesi’nde yer almasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Her şeye rağmen bu toplantının organizasyonunun sorumluluğunu üstlenen hemşehrimiz Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Deniz ve Kıyı Yönetimi Daire Başkanı Afire Sever Çorumluların iftihar edecekleri bir şekilde başarılı oldu.

*     *     *

Trabzon gezimle ilgili yazılara devam edeceğim.

Sizleri ülkemizin bu güzel köşesinden selamlıyorum.

Trabzon, 2 Kasım 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@