15.08.2018, 00:12 287

TOPRAKTAN GÜNEŞE

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

PROF. DR. GAZANFER HARZADIN’IN 60 YILLIK MÜHENDİSLİK SERÜVENİ

Değerli hemşehrilerim, yaklaşan Kurban Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlar, mutluluk, sağlık ve başarılar dolu nice bayramlar yaşamanızı temenni ederim.

Çorum Lisesi’nden okul arkadaşım Gazanfer Harzadın’ı, 3 Ocak 2017 tarihinde kaybetmiştik. Ülkemize önemli hizmetler vermiş olan arkadaşım hakkında Çorum Haber Gazetesi’nde 17 Ocak 2017 tarihinden itibaren üç yazı kaleme almıştım.

Bu sene Haziran ayı sonlarında, Gazanfer’in eşi Tülay Harzadın tarafından yukarıda yazıma başlık olarak koyduğum “Topraktan Güneşe” isimli bir hatıra ve anı kitabı bana gönderildi. Öğrencisi İrem Güler tarafından hazırlanan bu kitapta, kendisinin hayat hikayesi ve yaptıkları kadar, kendisi ile yakın ilişkisi ve işbirliği olanların, Gazanfer hakkındaki değerlendirmelerine yer verilmiştir. Benim de kendisiyle ilgili yukarıda belirttiğim üç yazımdan belirli kısımları bu kitabın 5. Bölümünde yer almaktadır. Kapak resmi aşağıda görülen bu kitapta, Gazanfer ile ilgili geniş bilgi ve çok sayıda doküman bulunmaktadır.

Sizler için bu kitabın sayfalarını tek tek çevirdim. İlginizi çekecek hususları kısaca aşağıda özet olarak sizlere sunacağım.

-1938 yılında Çorum’un Harzadın köyünde doğan Gazanfer, ilkokul, ortaokul ve liseyi Çorum’da okudu. Üniversite hayatını, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde sürdürdü.

-Çok küçük yaşta babasını kaybetmenin verdiği hüzünle bir an önce hayatını kazanmak çabası içinde bulundu. Bu alışkanlığı da bütün hayatı boyunca doğru ve çalışkan bir insan olarak yaşamasını sağladı. Son dakikaya kadar çalıştı ve çabaladı.

-Vatanını ve milletini çok seven, bu bilinçle yetiştirilmiş bir Anadolu çocuğu olarak ülkesinin kalkınmasını düşünüyordu. Onun için, mezuniyetinden sonra ziraat makinaları alanında, ülkesine katkıda bulunmayı aklına koyuyor ve hocaları Hamit Demirtaş ve Süleyman Kadayıfcılar ile birlikte HSG adını verdikleri(her birinin isminin baş harfleri) traktörü 1960 yılında imal ettiler. Ne yazık ki Türk çiftçisinin hizmetine sunulmak üzere seri imalatının yapılması istenen bu traktörün üretimi gerçekleştirilememiş.

-1973 yılında aynı fakültede 36 yaşında profesör olan Gazanfer, Ecevit-Erbakan koalisyon hükümeti tarafından Türkiye Zirai Donatım Kurumu (TZDK) Genel Müdürlüğüne getirildi. O tarihlerde TZDK, Ford Traktörü’nü monte edip çiftçiye satıyordu. Gazanfer ise, Başak ismini verdiği küçük bir traktörün çiftçinin ihtiyacı olduğuna ve öncelikle yerli olarak üretilebileceğine inanıyordu. TZDK’nın Adapazarı’ndaki traktör fabrikasında çalışan mühendislerden oluşan bir ekip kurarak, küçük ve güçlü bir traktörün yerli üretimini gerçekleştirdi. Özelleştirilen TZDK, bugün bir Türk özel şirketi olan Sanko bünyesinde olup Başak Traktörü imalatını devam ettirmektedir.

-1976 yılında benim de kadrosunda bulunduğum Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak atanan Gazanfer, Türkiye’de tek bir güneş kolektörünün olmadığı dönemde, Fakülte Atölyeleri’nde 150 adet güneş kolektörü imalatını gerçekleştirerek, bunları Tekstil Bölümü’nün çatısına yerleştirmiş ve yün yıkama için gerekli sıcak suyu elde etmeyi arkadaşları ile sağlamıştı.

-Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık yaptığı Ege Üniversitesi’nde 1984 yılında 47 yaşında emekli oldu ve sanayici Hamdi Sönmez ile birlikte sera imalatı yapmak üzere Tartes Limited Şirketi’ni kurdu. Daha önce, TZDK’da geliştirmeye çalıştığı sera seri üretimini kendi özel firmasında başarıyla gerçekleştirerek ülkemizin sera alanlarının gelişmesine ve çiftçinin daha çok gelir elde etmesine vesile oldu. Sera imalatı yanında diğer aksesuarların da geliştirilmesi konusunda bugün firmanın sorumluluğunu üstlenen makine mühendisi olan oğlu Murat da birlikte çalıştı.

Kitabın giriş bölümünde, değerli eşi Prof.Dr. Tülay Harzadın tarafından kaleme alınan biyoğrafi özetinden bazı hususları sizlerle paylaştım. 18 bölümlük bu kitaptan kendisi hakkında daha fazlasını bilmek istiyorsanız, Tartes Firması’na yazarak aşağıdaki adresten isteyebilirsiniz.

Arkadaşlığından gurur duyduğum ve kendisine Allah’tan rahmet dilediğim Gazanfer bir bilim adamı olduğu kadar bilimi uygulamaya koymaya cesaret etmiş bir hemşehrimizdir.

Bodrum- Dörttepe, 15 Ağustos 2018

*

Tartes Tarım San. Ve Tic. Ltd.

Cumhuriyet Mahallesi 5128 Sokak No:14

Görece Menderes 35470

İzmir

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@