22.05.2017, 00:09 276

TOPLUMUN HANGİ KESİMİ HUZUR İÇİNDE YAŞARMIŞ?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2017 yılının Nisan ayında, bir köşe yazarı olarak bana bu soru soruldu. Huzur, mutluluk sözcüklerinin arkasına takıldım. Huyum kurusun, işe de bu iki sözcüğün anlamını vererek giriyorum.

Huzur:

Sözcük Arapçadır. Bizde de çok kullanılır. Bir insanın gönül rahatlığıdır. İnsanın rahat olmasıdır. Endişelerden uzak kalmaktır. Bir yerde de korkusuzluktur. Bir insanın saadet içerisinde mutlu yaşamasıdır.

Saadet: Kişinin isteklerine erişmesinde duyduğu kıvançtır. Bir başka söyleyişle mutluluktur.

Mutluluk: Bir insanın mutlu olma durumudur. Eşanlamlısı ise saadet ve olgunluktur. Olgunluk ise yetişkinliktir. Kemale ermedir. Mutluluk; mutlu yaşamaktır. Mutlu ise insanın yaşamında sevinç duymasıdır. Kişinin içinin, gönlünün rahat olması olan mesut olmasıdır.

Buraya kadar yazılanları okuyan her okurum; -iyi, güzel de, toplumumuzda huzur içerisinde yaşayanları söyle, dilinin altındaki baklayı da çıkart diyebilir. Haklısınız derim, çevremden topladıklarımı aktarmaya kalkarım. İzninizle!

Aradım, taradım, sordum, soruşturdum. İşe en yoksul insanı seçerek başladım.

Hemşerime sordum, en yoksul olarak sizin adınızı verdiler. Eskileri bırak, bugün hayatından memnun musun? dedim. Aldığım cevabı, ekler yapmadan aktırıyorum:

-Efendi, eskileri ben yaşadım. Şimdiye bakarak söylüyorum. Elime bir şeyler geçer, karnımı doyuruyordum. Ama şimdi muhtarlık da, devlet de, vatandaşlar da bana yardımlar yapıyorlar. Evime girenler var. Bana göre huzur içerisinde yaşamayı sürdürüyorum, dedi.

Bu kez ben düşünmeye başladım. Toplumu üçe ayırdım.

-Varlıklılar,

-Ortadirektekier,

-Yoksullar dedim. Bu kez yine düşündüm. Buraya kadar yazdıklarımı ve hemşerime anlattım. Ondan aldıklarımı veriyorum.

-Evet, her toplumda, varlıklı olanlar vardır. Bunlara zenginler de diyebilirsiniz. Onlar, yasal yollardan giderek zengin olmuşlarsa bir vatandaş olarak kendilerine düşeni yaparlar. Huzur ve saadet içerisinde de isterlerse yaşayabilirler, dedi. Sıra geldi;

-ortadirekler;

Kendimi de bir ortadirek olarak sayıyorum. Sizler de ortadirekten iseniz, bu köşe yazımı lütfen sizler tamamlayıveriniz.

Bu vatan; bu üç kesimdekilerin vatanıdır. Ona sahip çıkmak da tüm bizlere düşer de!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@