15.07.2013, 00:00 142

TOPLUM İLKELERİNE ÖNEM VERİR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2012 yılı yaz ayında Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesine okullar tatil olduktan sonra gelen 67 öğrenciden birisi:

-Salim dede, ilke nedir, sorusunu 31.7.2012 günü yöneltti. Bu öğrenciye sınıf düzeyine göre bildiklerimden bazılarını anlattım. Beni bir düşüncedir sardı gitti. Bu yazı da böylece oluştu. Yazıya da ilke sözcüğünün anlamıyla başlayıverdim.

İlke sözcüğünün anlamı:

İlke sözcüğünün eşanlamlısı “prensip”tir. Temel bilgi, temel düşünce demektir. Öğretmenliğimde, takma adımın Prensip olduğunu anımsadım. Çağrışımlar birbirini izledi. İyi de oldu. Bu kız yavruma teşekkür ederim.

İnsan, bir toplumsal varlıktır. Temel düşünce olan ilkelere sahiptir. Bu temel ilkeler, toplumun her aşamasında bal gibi yaşayıp gidiyor. Şimdi bunları, bir sıralayalım:

1.Aile yapısına ait ilkeler: Aile, toplumun temelidir. Bir erkek, bir bayandan kurulur. Bir yuva kurarlar. Çocukları olur. Onları büyütürler. Geleceğe hazırlarlar. Kadın, erkek ayrımı olmaz. Herkes kendisine düşen sorumlulukları bilir. Ailede kurulan sevgi ortamında yavrularını yetiştirirler. Onları kesinlikle okuturlar.

Bir yazara göre, aile ilkelerinin sembolü “çiğdem” dir. Çiğdem gibi baharda hayatın canlanışıdır.

2.Gelenek ve göreneklere ait ilkeler: Gelenek ve görenekler, o toplumu oluşturan bireyler tarafından yaşanarak tespit edilen, iyiye, güzele, doğruya, gerçeğe dayanan ilkelerdir. Yine bir yazara göre sembolü, “menekşe”dir. Yaprakları yürek şeklinde olduğu için insanların gönlünde yaşar ve yaşatılır. Akıl ve mantığa, bilime ters düşenler zamana uyarak gelişir de gelişir.

3.Bir Kurtuluş Savaşı veren toplumların da bir temel ilkeleri vardır. Bu temel ilkeler, halkın oyu ile kabul edilen “Anayasa”lardır. Anayasa ise, bir toplumun kurduğu devletin yönetim biçimini, yaşamını yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını belirtir. O devletin temel yasasıdır.

Bir yazara göre, ilk anayasanın sembolü “gül”dür. Bitkilerin en çok sevilenidir. Çeşitli büyüklüğe ve çeşide sahiptir. Çeşitli renkleri vardır. Kırmızısı büyük ilgi görür. Çok narin bir çiçektir. Gülü seven dikenine katlanır.

Türkiye Cumhuriyetinin ilk anayasası (1924) ile 1961 anayasası en çok beğenilen anayasalardır. Dolayısıyla temel ilkelerdir.

Türkiye Cumhuriyetinde bir de toplumsal sıkıntıların getirdiği 1982 anayasası da vardır. 1961 anayasası kadar üstünlüğe sahip olmamıştır.

Bir yazara göre, 1982 anayasası gibilerin sembolü “zakkum” çiçeğidir. Beyaz ve kırmızı renklidir. Zehirli bir bitkidir. Aşı ağacı diye isimle de anılır.

Bu yazıda açıklanan bu ilkeleri herkes bilir. Bunların sembollerini de ilk kez öğrenmiş olabilirsiniz. Yorumu sizlere bırakılmıştır. Niçin? Düşünebilmeniz için!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@