29.09.2017, 00:17 644

TIP FAKÜLTESİ’NİN ÇORUM’DA EĞİTİME BAŞLAMASININ SEVİNCİ...

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bir Çorum sevdalısı akademisyen olarak Tıp Fakülte’mizin Çorum’da eğitime başlamasından dolayı çok sevinçliyim ve gururluyum. Böyle bir günde Tıp Fakültesi’nin gelişimi hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşmayı isterim.

Çorum yıllarca özlemini çektiği Üniversitesine 2006 yılında kavuştu. Hitit Üniversitesi 17.3.2006 tarihinde kuruldu. Kuruluş Kanunu çıkarken ben de dönemin Çorum milletvekili Agah Kafkas’ı arayarak Tıp Fakültesi’nin kurulacak fakülteler arasında muhakkak yer almasını rica etmiştim. Milletvekillerimizin yoğun girişimleri sonucunda o tarihte kurulan yaklaşık 15 üniversite arasında Rize, Çorum, Düzce ve Trakya üniversiteleri bünyesinde tıp fakültelerinin kurulması kararlaştırıldı. Bunlardan Düzce ve Tekirdağ’da daha önce başka üniversitelere bağlı açılmış tıp fakülteleri bulunuyordu

Kuruluş aşamasındaki imkansızlıklar ve zorluklar nedeniyle Tıp Fakültesi hemen açılamadı. Çorum halkının artarak seslendirdiği isteği karşısında Tıp Fakültesi’nin Gazi Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Tıp Fakültesine alınan 21 öğrenci Ankara’da öğretime başlatıldı ve ilk mezunlarını 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı sonunda verdi.

18 Şubat 2011 tarihli Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesisleri ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanımı ve İşbirliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği'ne dayanılarak 2012 yılında, Çorum Valiliği ile Hitit Üniversitesi arasında imzalanan ortak kullanım protokolü kapsamında Çorum Devlet Hastanesi, “T.C. Sağlık Bakanlığı – Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. 2012 yılında Hitit Üniversitesi’nin Rektörlüğüne Prof.Dr. Reha Metin Alkan’ın seçilmesi ile Tıp Fakültesi’nin öğretim üyelerinin akademik kadroya hızla katılması sağlandı ve Bölümler ile Anabilim Dalları oluşturulmaya başlandı.

Yüksek Öğretim Kuruluşu tarafından 2017 yılında Tıp Fakültesi’nin Çorum’da eğitim verilebilir olduğunun tespit edilmesinden sonra YÖK tarafından 2017-2018 eğitim yılında 60 öğrenci ile Çorum’da eğitime başlamasına karar verildi.

Tıp Fakültesi’nde 124 öğretim elemanının görev aldığı 3 bölüm, 44 ana bilim dalı bulunduğu, tıp eğitiminin ilk üç yılını oluşturan teorik ve laboratuvar çalışmalarını yürütüleceği Morfoloji binasının hazır olduğu ve ilk üç yıllık eğitimden sonraki klinik eğitiminin yeni açılmış bulunan Hitit Üniversitesi Erol Olçak Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nde verileceği Rektör Prof.Dr.Alkan tarafından açıklamıştır. Bu durum ve ayrıca mezuniyet sonrası uzmanlık eğitimine başlanılmış olması da sevindiricidir.

Şehrimizde tıp eğitiminin başlaması giderek Tıp Fakültesi’nin kadrosunun zenginleşmesini sağlayacaktır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından şehrimize kazandırılan 500 yataklı tam teşekküllü Hitit Üniversitesi Erol Olçak Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nin varlığı da verilecek hizmetin kalitesini daha da artıracaktır. Bunun neticesinde hemşehrilerimizin tedavi için Ankara ve Samsun’a gitmelerine gerek kalmayacaktır. Eğer Tıp Fakültemiz arzu ettiğimiz ve beklenilen gelişmeyi sağlarsa şehrimiz başka şehirlerden ve belki de yurt dışından hastaların geldiği bir tıp merkezi olacaktır.

Basında yer alan haberlere göre, 18 Eylül tarihinde 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Tıp Fakültesi eğitimine başlayacak 62 öğrenciye “Beyaz Önlük Giyme ve Öğrenci Yemin Töreni’ni Tıp Fakültesi Dekanlığı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Bu törende konuşan Rektör Alkan; “Benim göreve geldikten sonra hayalini kurduğum iki büyük konu vardı: Biri kampüs sorununu çözmek, diğeri ise Çorum’a Tıp Fakültesi kazandırmak idi. Çok şükürler olsun ki yıllardır özlemini çektiğimiz Tıp Fakültemizi bu yıl açtık. Bugün bu iki hayalimi de gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyorum.” diye konuştu.

Tıp Fakültesi’nin Çorum’da eğitime başlayacağı bugünlerde başta Rektör Alkan olmak üzere milletvekillerimize, 2006 yılında milletvekili olan Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye, tüm hizmeti geçenlere, katkı sağlayanlara tüm Çorumlular adına teşekkür ediyorum.

Tıp Fakültesi Dekanı’na, öğretim kadrosuna ve öğrencilerine başarılar diliyorum.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çorum’a hayırlı ve uğurlu olsun.

Antalya, 28 Eylül 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@