13.06.2017, 00:09 771

TESLA DÜNYANIN EN DEĞERLİ 4. OTOMOTİV FİRMASI OLDU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun bir süreden beri, Amerika’da hibrit otomobil üreten TESLA’nın başarısı hakkında yazılar okuyordum. Bugün bana gelen bir mail bu konuyu çok güzel açıkladığı için bu iletiyi internetten bulduğum bilgilerle genişleterek sizlerle paylaşmayı istedim.

Aşağıda açıklandığı gibi, firmanın çok kısa bir sürede sağladığı başarıyı dikkate alınca petrole dayalı imalat yapan firmaların değişime mecbur olduğunu ve bunu gerçekleştirmez iseler yok olabileceklerini düşündüm. Ayrıca ülkemizde yerli otomobil üretimi konusunda atılacak adımlarda, TESLA’nın başarısının dikkatle izlenmesi ve geliştirilecek modellerin büyük çoğunluğunun bir hibrit araba olması gerektiği düşüncesindeyim.

Hibrit araba, özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda aracın benzin motorunun yerine, elektrik motoruyla çalışmasını sağlayarak, yakıt tüketiminde önemli bir tasarruf sağlayan otomobillere verilen isimdir. Bu otomobillere iki farklı motor yapısı ile birlikte çalışmasından dolayı melez otomobil de denilmektedir.

* * *

“Elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla dünyanın en değerli 4'üncü otomotiv şirketi oldu.

New York borsasında işlem gören Tesla'nın hisse başına değeri bugün 376,87 dolara kadar çıkarken, firmanın piyasa değeri de 63,68 milyar dolara ulaştı.

Böylece, piyasa değeri yaklaşık 55 milyar dolar olan Alman otomotiv şirketi BMW'yi geride bırakan Tesla, dünyanın en değerli 4'üncü otomotiv şirketi olmayı başardı.

Nisan ayında Amerikalı General Motors'u geride bırakan Tesla, ABD'de piyasa değeri en yüksek otomotiv firması konumunda bulunuyor.

Tesla'nın bu yılın ilk çeyreğinde teslim ettiği araç sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 69 yükselerek 25 bine ulaştığına ve bu alanda şirketin kendi içinde bir rekor kırdığına işaret eden uzmanlar, yatırımcıların firmanın geleceğine güvendiğini, bu nedenle de şirketin hisselerine talebin arttığını belirtiyor.”

* * *

Bu başarılı firma hakkında internette yaptığım araştırmada Teslaturk isimli bir firma olduğunu gördüm. Firmanın tanıtımlarından aldığım daha tamamlayıcı ve aydınlatıcı bilgiler aşağıdadır.

-“Tesla Motors’un ilk otomobili ve daha çok “konsept kanıtı” Tesla Roadster sonrası geliştirdiği ikinci nesil otomobili Tesla Model S’tir. Firmanın diğer her otomobili gibi %100 elektrikli olup “Tavizsiz Elektrikli Araba”dır. 2012 Haziran ayından beri Tesla’nın Fremont/California (Silikon Vadisi) fabrikasında üretilmekte olan Model S bugüne kadar 1) 80.000’den fazla satmış olup aldığı birçok ödül ile adından bahsettirmiştir. Otomobilin sınıfı 4 kapılı lüks sedan olsa da tasarımı hatchback gibidir. En iyi elektrikli otomobil değil, en iyi otomobil ödülünü birkaç farklı otorite tarafından kazanmış olan Model S her yönüyle otomobilden çok bir akıllı telefon, bilgisayar gibi olup otomobil ulaşımında yeni çağı temsil etmektedir.

-Tesla Model S pek çok elektrikli otomobil aksine mevcut bir şasi/kasanın değiştirilmesi ya da uyarlanması ile oluşmayıp, sıfırdan elektrikli otomobil düşüncesi ile üretilmiştir. En büyük avantajları da bu şekilde yakalamaktadır. Ön ve arka tekerleklerin arası tamamen bataryadan oluşmaktadır. Bu “Kaykay Dizayn” sayesinde hem aracın en ağır parçası olan batarya yere yakın olup ağırlık merkezini aşağı indirerek harika yol tutuşu sağlar, hem de aracın içini inanılmaz ferah yapıp taşıma kapasitesini artırır.

-Arabanın motoru da arka iki tekerlek arasında bulunup sadece bir karpuz büyüklüğündedir8). Bu sayede içi çok ferah bir kabin, arkada ve önde bagaj, yere yakın ağırlık merkezi ile Model S elektrikli arabaların sürekli eleştirildiği “ağır pil” dezavantajını avantaja çevirir.

-Mevcut Model S modellerinin en yüksek performanslısı olan Model SP90D 0-100km hızlanmasını 2.8 saniyede geçerek Lamborghini, Ferrari, Porsche gibi spor otomobiller ile kıyaslanmış olup çoğunu geçmiştir. Hem de bunu 4 kapılı, 2.5 ton ağırlığında bir aile sedanı olarak, petrol kullanmadan yapmaktadır.

-Model S’te motor oksijene ya da motoru soğutacak bir radyatöre ihtiyaç duymadığından önde ızgara yoktur.)motor zaten önde de değildir Aks, şaft gibi eski teknoloji mekanik aktarım parçalarına ihtiyaç duymadığından altı dümdüz bir bataryadan oluşur ve son olarak aracın kapı kolları ihtiyaç duyulmadığında elektronik olarak gövdenin içine çekilir. Sonuç olarak Model S bugüne kadar bir otomobilin sahip olduğu en düşük sürtünme katsayısına sahiptir.

-Fremont California’da üretildikten sonra Avrupa’ya dağıtılmak üzere Model S’ler Tilburg Hollanda’daki Tesla montaj merkezine gönderilir. AB’de araba ithal etmenin vergisi AB’de montaj yapmaktan çok daha fazla olduğu için Tilburg’a montaj merkezi kurulmuştur. California’dan gemilerle batarya ve gövdesi ayrı gelen Model S’ler Tilburg’da birleştirilip tüm Avrupa’ya dağıtılır.

-Bunun dışında ABD’de normal elektrik şebekesinin 110V monofaz olmasından kaynaklı AB’de ve Kuzey Amerika’da araçların sistemleri farklıdır. Avrupa’da normal şebeke 220V trifaz olduğu için aslında AB şebekesi (Türkiye dahil) elektrikli araçlara daha uygundur. Araçların farkları nedeniyle ABD’den AB’ye araç ithal edilemez. Edilse bile ABD menşeili bir Model S Avrupa’daki Superchargerlarda bile şarj edilemez.”

* * *

Otomobil ile ilgim 40’lı yıllarda çocukluğum döneminde başladı. Babam ilk kamyonunu 1938 yılında almıştı. Ben Almanya’ya tahsile gittiğim 1956 yılında da babamın kamyonları vardı. 1953 yılında Sepetçi Sokağı’ndan Bahçelievler’e taşınınca babam kendisine bir Ford Consul otomobil de almıştı.

Almanya’da benimde Vespa marka motosikletim ve Volkswagen ve Ford Taunus marka otomobillerim oldu. Halen de dizel bir Volkswagen otomobil kullanıyorum.

Anlaşılacağı gibi hayatımda hep otomobiller oldu.

İnşallah, doğayı ve çevreyi kirleten büyük karbon ayak izi yaratan dizel otomobilim yerine yukarıda anlattığım bir hibrit araba kullanmam nasip olur.

İstanbul, 10 Haziran 2017

Not: Bu yazımı firmanın gelişmesi ve yenilikçiliği yanında çevre dostu olması ilgimi çektiği için sizlerle paylaştım. Firma ile herhangi bir ilişkim bulunmamaktadır.

Kaynaklar:

-TURKISHNY (Anadolu Ajansı), 09.06.2017

-http://teslaturk.com/model-s/

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@