14.12.2013, 22:28 190

TEŞEKKÜR ETMEK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanoğlu, bir toplumsal varlıktır. Toplumsal hayatta yerini alır. Ailesinden, mahallesinden, köyünden, tüm kent çeşitlerinden konuşmaya başladığı günden, gözlerini kapatıncaya kadar öğrenir de öğrenir, uygular da uygular. Her fırsatta da karşısındakine memnun olduğnu “teşekkür etmek” suretiyle söyler. Bu nedenle kendisini ve insanlarını yüceleştirmiş olur.
Teşekkür etmeyi bilebilmek, o kişinin kişiliğine sahip çıktığı kadar kendisinin de sergilediği bir inceliktir, nezaket sahibi olmaktır. Bu nitelik ise Allah tarafından yalnız insanlara verilmiştir. Bu ise o kişideki akıl ve beyin gücüne bağlıdır.
Teşekkür etmek için adı geçen sözcükleri tek tek ele alıp, onların anlamlarını aktarabiliriz.
Teşekkür etmek:
İnsanoğlunun bir durum karşısında, karşısındaki kişiye, topluma sağ ol anlamında söylediği sözdür, takındığı tavırdır. Açıkçası, memnun olduğunu ifade etmesidir. Kısaca sağ ol, var ol diyenler de bulunabilir.
Eyvallah:
Bazılarımız da, teşekkür ederim yerine “eyvallah” da diyebilirler. Yani eyvallah sözcüğü teşekkür ederim yerine geçer. Eyvallah etmek ise şu anlamlara gelir:
-Söylenileni hoş görmektir, kabul etmektir.
-Bir kimseye minneti olduğunu anlatmaktır. Minnet ise, bir iyiliğe karşı kendisini borçlu görmektir. Ya da gönül borcu altında kalmaktır.
Eyvallah diyenlerin bazıları da bu sözcüğü Allah’a ısmarladık yerine de kullanabilirler. Onunla bir daha görüşmek ümidiyle diye dilekte bulunmuş olurlar.
Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz, teşekkür etmeyi bilmek insanoğlu için en büyük bir inceliktir.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@